Geçtiğimiz haziran ayında ABD Adalet Bakanlığı’nın aldığı karar ile Güney Dakota eyaletinde yaşayan kızılderili kabilelerine kenevir yetiştirip satma izni vermişti. Kararın ardından harekete geçen Santee Sioux yerlileri, içinde bir kumarhane ve kenevir otelinin bulunduğu tesis açmaya karar verdiler.

İçinde pek çok çeşit esrar tipinin satılacağını açıklayan otel yetkilileri, şimdiden kendi kenevirlerini yetiştirmeye başladılar ve süreci harekete geçirdiler.

Topluluk lideri Anthony Reider’ın AP News’e yaptığı açıklamada, “Yapacağımız tesisi, yetişkinlerin geleceği bir oyun alanına çevirmeyi planlıyoruz. Amerika’nın hiçbir yerinde burası gibi bir tesis yok” dedi. Yılbaşında vereceği parti ile açılmayı düşünen tesisin içinde gece kulüpleri, eğlence salonları, barlar, bir restoran ve açık hava müzik alanı bulunacak.

AP News’in haberine göre, Santee Sioux topluluğu kenevir otelini harekete geçirerek topluluklarına maddi gelir kazandırmayı hedefliyor. Kazanılacak para topluluğun ihtiyacı olan giderleri karşılamak için kullanılacak. Günlük ihtiyaçlar, klinikler ve konut giderleri gibi alanlara da destek olacağı ön görülen kazanç, aynı zamanda kimyasal uyuşturucu bağımlılarına yardım edecek tesisin varlığını sürdürmesi için harcanacak.

Güney Dakota Kenevir 1

Bu yıl kutlanacak yılbaşı partisi ile açılacak olan otel her ne kadar yasa dışı gibi gözükse de bir dizi kurallar ile kanunlara aykırı hareket edemeyecek. Otel içerisinde satılan kenevir ziyaretçiler tarafından dışarı çıkarılamayacak ve her yetiştirilen kenevir özel bir barkod ile takip edilecek. 

Güney Dakota Kenevir 2

Kanunların getirdiği sınırlamalar, gelen müşterilerin bir seferde yalnızca 1 gramlık mühürlü paketler satın alabilmesine olanak tanıyor. Ön görülen fiyat ise 12 ile 15 dolar arası. Projenin başarılı olması durumunda ise tahmini aylık kâr 2 milyon dolar olarak hesaplanmış.

Güney Dakota Kenevir 3

Yeni yılı sabırsızlıkla bekleyen pek çok müşteri mevcut ve 2016 yılıyla birlikte bu otel kendisinden daha çok bahsettireceğe benziyor.

Kaynak: Love Cannabis, The Smoking Bud 

Hazırlayan: Burak Avşar