Okuma süresi: 2 dakika

Gerek değişik öykü gidişatı gerekse hayal gücümüzü olduğunca zorlaması ve çok değişik duygulara açılmamızı sağlaması ile “Alice Harikalar Diyarı” birçoğumuzu hikâyesi ile etkiledi. Walt Disney Stüdyoları tarafından çekilen ilk animasyonu da bizi farklı diyarlara götürdü. Harikalar diyarına giden yolda, aslında gerçek bir model vardı. Kathryn Beaumont, hem Alice hem de Peter Pan’daki Wendy’yi canlandıran ve onların çizgilere dökülmesini sağlayan bir aktris. O sadece 10 yaşındayken, Disney Stüdyoları, onu bu karakterleri canlandırması için seçti. Kathryn, sadece animasyonun yapı taşını canlandırıyor olsa bile bunu yaşayarak rol yapmış birisi.

gerçek-bir-modelle-alice-harikalar-diyarında1Alice Harikalar Diyarı’ndan alınan bu eski fotoğraflarda yapılan çekimlerin bir bölümü gösteriliyor. Disney animasyonlarının başlangıcı niteliğindeki bu fotoğraflar, bize o zamanlarda yaşanan zorlukları da yansıtıyor.

Kathryn Beaumont, Disney’le olan çalışmalarından sonra ilkokul öğretmeni olarak 30 yıl boyunca bu kariyer üzerinde ilerledi ama 1998 yılında Walt Disney Stüdyoları tarafından “Disney Efsanesi” unvanı verildi.

gerçek-bir-modelle-alice-harikalar-diyarında5 gerçek-bir-modelle-alice-harikalar-diyarında4 gerçek-bir-modelle-alice-harikalar-diyarında3 gerçek-bir-modelle-alice-harikalar-diyarında6 gerçek-bir-modelle-alice-harikalar-diyarında7 gerçek-bir-modelle-alice-harikalar-diyarında8 gerçek-bir-modelle-alice-harikalar-diyarında9 gerçek-bir-modelle-alice-harikalar-diyarında10 gerçek-bir-modelle-alice-harikalar-diyarında11

Kaynak: Bored Panda