Okuma süresi: 2 dakika

Fransa Ekoloji, Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanı Segolone Royal, Nutella üretilirken palm yağı kullanıldığını ve bu yağ üretilirken çok fazla orman yok edildiğini söyleyerek “Nutella yemek zorunda değiliz” sloganı ile bir protesto kampanyası başlattı.

“Nutella yemek zorunda değiliz” kampanyası ile halkın çevre bilincini artırmayı hedeflediklerini belirten Bakan Royal, palm yağı üretiminin büyük çevre katliamlarına yol açtığını vurguladı. Yılda 350 bin ton Nutella üreten Ferrero adlı üretici firmanın çevreye verdiği bu zarardan ötürü pek çok kez uyarıldığını söyleyen Royal, firmanın belirli kriterleri yerine getireceğine dair defalarca verdiği sözleri tutmadığının altını çizdi. 

Segolone Royal

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande de kampanyaya, palm yağı yerine daha zararsız bir yağ kullanılması gerektiğini söyleyerek kampanyaya destek verdi.

Ancak İtalya’da durum farklı. Royal’in İtalyalı mevkidaşı İtalya Çevre Bakanı Gian Luca Galletti ise Royal ithafen attığı “tweetlerde” İtalyan ürünlerinin rahat bırakılmasını istedi. Royal’in “Nutella yemeyi bırakmalıyız” çağrısına karşı da hesabından “Bu akşam yemekte Nutella ve ekmek var” şeklinde bir tweet paylaşan Galletti, palm yağı üretiminde neden olunan çevre zararlarını bildiklerini ve yağın üretimini “sorumlu” bir şekilde yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Malezya, Borneo'da palm yağı üretimi için ormansızlaştırılan alan yüzünden hem doğa tahribatı yaşandı hem de pek çok canlı evsiz kaldı.
Malezya, Borneo’da palm yağı üretimi için ormansızlaştırılan alan yüzünden hem doğa tahribatı yaşandı hem de pek çok canlı evsiz kaldı. (Görsel: National Geographic)

İtalya’dan gelen büyük ve sert tepkilerden sonra Fransa Çevre Bakanı özür diledi. Royal twitterda yayınladığı mesajda “Nutella hakkındaki polemik için binlerce özür. İleri doğru atılan adımların vurgulanması gerektiği konusunda hemfikirim” dedi. Royal kendi ülkesinde bulunan “Sürdürülebilir Palm Yağı Birliği” adlı kuruluş tarafından da eleştirildi. Birlik çevresel kaygıları azaltmaya yönelik adımlar atıldığını belirtti. 

Fransa dünyada en çok Nutella tüketilen ülkelerinden biri. Geçtiğimiz yıllarda hükümet palm yağına yüzde 300 vergi uygulamak istese de bu karar parlamentodan geçememişti. 

Kaynak: T24, İHA, Hürriyet