Gazeteciler tutsak, balonlar bile gözaltında: Cumhuriyet Davası

156

Cumhuriyet Gazetesi davasının bugün görülecek olan 3. duruşmasında gazetecilere destek olmak amacıyla milletvekilleri, gazeteciler, STK temsilcileri ve çok sayıda yurttaş Çağlayan Adliyesi önünde toplandı.

Balonlara da gözaltı!

Dava öncesi saat 13.30’da basın açıklaması düzenlenerek gazetecilere özgürlük talep edildi. Yazarlar Sendikası ve Türk Tabipleri Birliği’nden Ayşegül Tözeren, dava için basın açıklaması yapılırken iki adet dev balon uçurmak istediklerini böylece adliye camlarından gazetecilere özgürlük taleplerinin ve alandaki hareketliliğin tutuklular tarafından da görülebileceğini ancak balonlara el konulduğunu ifade ederek “Balonlarımız gözaltına alındı. Hem balonlarımız gözaltında hem de gözaltında kayıp” diye konuştu.

Aylardır özgürlüklerinden mahrumlar

Adliye önünde ilk basın açıklamasını Cumhuriyet Davası Kordinasyonu adına Cumhuriyet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve DİSK/Basın-İş Başkanı Faruk Eren okudu. Eren, “Daha ilk duruşmada iddianamenin çökmesine rağmen arkadaşlarımızın cezaevinde tutulmasındaki ısrar devam ediyor. Arkadaşlarımız, aylardır mesleklerinden, sevdiklerinden ve özgürlüklerinden mahrum. Bugün buradan arkadaşlarımızı da alıp gitmek istiyoruz” dedi.

Tutuklamalar keyfi

Faruk Eren’den sonra sözü Cumhuriyet Davası Hukuk örgütleri adına Yaprak Türkmen alarak OHAL ve KHK rejiminin muhaliflere karşı bir cadı avına dönüştüğüne dikkat çekti. Türkmen, “Sistemi eleştiren ve baskıcı uygulamalara direnen herkes, tutuklama ve gözaltı saldırıları ile karşı karşıya kalmıştır. Siyasi bir komplo ve delilsiz iddianame ile cumhuriyet gazetesinin avukatları ve çalışanları da tutuklanmış olup, 5 arkadaşımızın tutukluluğu keyfi olarak devam ettirilmektedir. Savunma mesleğine saldırının en ileri aşamasındayız ve sözün bittiği yerdeyiz. Avukatların avukatlık yapma tarzlarına ve müvekkillerini seçme haklarına hiçbir muktedir karışamaz. Bizler, baskıyla hizaya gelecek avukatlar değiliz” diye konuştu.

Karanlığı dayanışmasıyla aşacağız

SODEV Onursal Başkanı Ercan Karakaş ise, “Bu haksız, hukuksuz, vicdansız tutuklamaların bugün son bulmasını ve cumhuriyetçilerle birlikte ayrılmayı talep ediyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde gazeteciler adaleti savundukları ve gazetecilik yaptıkları için yargılanmazlar. Biz bu karanlık gidişi ancak dayanışmayla aşabiliriz ve aşacağız” ifadelerini kullandı.