Sonbaharda yurtdışında nereye gidilir?

927

Yaz tatiline doyamayan ve sonbahar mevsiminde yeni yerler keşfetmek isteyenler için birçok tur veya gezi planı bulunuyor. Bazı ülkeler erkenden soğumaya başlarken, sonbahar mevsiminde gezmek ideal yerler de var. Sıcağın rahatsız etmediği, soğuğun ise henüz ulaşmadığı ülkeleri bu yazımızda sizlere sunacağız.

Sonbaharda yurtdışı seyahati yapmanın birçok avantajı var. Yaz sezonu bittiği için konaklama, yeme-içme ve aktivite ücretleri normal fiyatının çok ama çok altına düşer. Hava şartları sizi yormaz ve daha iyi bir gezi performansı gösterirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekmek için doğa size sürekli yardımcı olur. Dökülen yapraklar, gün batımı ve gökyüzünün çeşitli renklerine sonbahar mevsiminde tanıklık edebilirsiniz.

Sonbaharda gidilebilecek 5 güzel şehir

1) Prag

Orta Avrupa’da bulunan Prag, kış aylarında oldukça soğuk bir şehirdir. Bu yüzden Kasım ayında soğuk hava etkisini fazlaca gösterir. Eylül ayı Prag’ı gezmek için en ideal aydır. Turist yığını biraz olsun azalmış olur ve hava serin ancak rahatsız etmeyecek seviyededir. Prag’ın muhteşem yapılarını keşfetmek için Eylül veya Ekim ayına biletinizi alabilir veya Orta Avrupa turlarına katılabilirsiniz. Gitmişken Old Town, Kafka Müzesi, Lennon Duvarı, Prag Kalesi, Karl Köprüsü’nü mutlaka görülmesi gereken yerler arasına eklemeyi unutmayın.

2) Amsterdam

Amsterdam, sonbahar mevsiminde gidilecek en güzel yerlerden biridir şüphesiz. Kanallar ve eşsiz mimariye sahip binalar arasına dökülen yapraklar muhteşem bir romantizm sunar. Hafif soğuk olabilir ancak çok kalın olmayan bir ceketle harika bir gezi yaşayabilirsiniz. Özgürlükler şehri Amsterdam’ın eğlenceli aktivitelerine de katılmayı unutmayın! Dam Meydanı, Rijksmuseum, Kanallar, Anna Frank Evi, Red Light District, Van Gogh Müzesi ve Vondelpark gezilecek yerler arasında.

3) Kotor

Karadağ’ın doğal güzellikler şehri Kotor, doğa ile baş başa kalmak isteyenler için çok güzel bir seçenek. Kotor aslında ilkbaharda tercih edilirse daha iyi olabilir. Her yerin yemyeşil olduğu samimi bir yer arıyorsanız burası tam size göre. Sonbaharda da sıcaklık etkisini tam olarak kaybetmiyor ve huzurlu bir seyahat sunuyor. Yüksek tepelerden şehrin manzarasını seyrederken “iyi ki buraya gelmişim” diyeceğinizden eminiz! Karadağ’ın başkenti Budva da en az Kotor kadar güzel. Hatta gitmişken diğer Balkan ülkelerine de gitmek isteyebilirsiniz. Bunun için en iyi Balkan turu seçeneklerini sunan Prontotour’u ziyaret edebilirsiniz.

4) Brugge

Ortaçağda yaşayan Brugge şehri, zengin sonbahar tonlarına sahip ve tarihi binalarla dolu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Kanallara yansıyan renkler, özellikle romantik bir manzara ve fotoğraf çekimi için harika görüntüler ortaya çıkarıyor. Kasım ayına kadar genellikle açık havaya sahip olan kentin pazarlarından birkaçını gezdiğinize emin olun. Aynı zamanda ünlü çikolatanın bir kısmını deneyerek daha önce hiç yaşamadığınız bir hazzı yaşayabilirsiniz!

5) Dubrovnik

Bu güzel Hırvat şehri, sonbaharda diğer birçok Avrupa kıyı kentlerinden daha düşük fiyatlara ekonomik bir tatil sunuyor. Sonbahar aylarında hava hala sıcak ancak yaz kalabalığı olmuyor. Diğer turistlerin kalabalığından uzak, muhteşem kumsalların keyfini çıkarın.

Eğer yurtdışı seyahatinizi daha uygun fiyatlara getirmek istiyorsanız son dakika tatil fırsatlarına göz atıp yüksek indirim oranlarından yararlanabilirsiniz. Tatil fırsatları başlığı adı altında sunulan birçok fırsat, normal fiyatın neredeyse yarı yarıya indirimli haliyle karşınıza çıkabilir.