İngiltere’de henüz deneme aşamasındaki yeni bir tuvalet projesi, idrardan elektrik üretmeyi başardı. Gelecek yıllarda, bu icadın sürdürülebilir enerji alanında büyük bir devrime sebep olmayacağını kim bilir?

UWE Bristol Üniversitesi ve Oxfam işbirliğiyle tasarlanan tuvaletin ileride mülteci kampları ve afet bölgelerindeki enerji problemini çözmekte de çok etkili olacağı düşünülüyor.

Araştırma ekibinin başında, Bristol Biyoenerji Merkezi başkanı Profesör Ioannis Ieropoulos bulunmakta. Ieropoulos geliştirdikleri teknoloji ile ilgili; “Böylece idrardan elektrik üretilebileceğini kanıtlamış olduk. Bu icadın mülteci kamplarına katkısı çok büyük olacak. Mikroplardan oluşturduğumuz yakıt hücrelerine idrar eklediğimiz zaman, onu büyümek ve varolmak için kullanıyorlar. Mikrobik yakıt hücreleri idrarla beslenildikleri zaman ilk önce bir biyokimyasal tepkime yürütüyorlar, daha sonrasında o tepkimeden edindikleri enerjiyi elektrik üretmekte kullanıyorlar. Böylece atık madde, birdebire yararlı bir hammaddeye dönüşmüş oluyor” şeklinde konuştu.

Oxfam’ın Su ve Hıfzıssıhha başkanı Andy Bastable de konuyla ilgili; “Bu teknoloji atılmış çok büyük bir adım. Mülteci kampında yaşamak, geceleri karanlığın getirdiği tehlikeleri eklemesek bile oldukça zor bir şey. İcadın gelecekte çok işe yarayacağını düşünüyorum” şeklinde görüşlerini belirtti.

Kaynak: Science Daily