Okuma süresi: 2 dakika

Fotoğraf meraklılarının başına gelmiştir; fotoğraf çekmek için harika bir nokta bulursunuz ancak oraya ulaşmanız imkansızdır ya da çok zordur. İşte Lily ile bu zorluklar ortadan kalkıyor. Lily; dünyanın ilk fırlat-çekim yapsın robotik drone”u. Cihaz ekstra bir yönteme ihtiyaç duyulmadan herkesin havadan video ve fotoğraf çekmesine izin vermekte.

Lily kullandığı GPS ve bilgisayarlı görme sistemi ile saatte 11,2 metre (25mph) hız ile kullanıcısını takip etmekte. Kullanıcının koluna taktığı cihaz GPS tarafından takip ediliyor. Böylece siz hareket halindeyken de havadan sizi takip edebiliyor. Lily, bu takip sırasında, izlediği kişiyi takip çerçevesinin merkezinde tutuyor. Lily bırakılınca yükseliyor ve havada kendi kendine çekim yapabiliyor. Çekim sırasında herhangi bir yönetilme gereksinimi olmaması, bu sırada kullanıcının başka bir işle uğraşabilmesini de sağlamakta.

lily, uçan fotoğraf makinası

Drone su geçirmez ve yüzebilmekte olduğundan gerektiğinde suya inebilmekte. Ortalama bir laptop ağırlığındaki cihaz, sırt çantasına sığacak boya sahip.

Fotoğraf makinası 12MP kalitede çekim yapabilmekte, 1080p yüksek çözünürlükte ve 60fps ile video kaydı yapmakta, 720p/120fps ağır çekime izin veriyor. Cihazın pili şarj başına 20 dakika kullanılabiliyor, koldaki cihazın pili ise dört saat kullanılabilmekte. Lily’de mikro SD kart girişi mevcut. Cihazın nasıl çalıştığını ve teknik detaylarını görmek için internet sayfası: www.lily.camera. Şubat 2016’da piyasaya sürülecek olan Lily için belirlenmiş fiyat 999$, ancak şirket halihazırda internet sitesinden 499$’a ön sipariş almakta.

lily_takip cihazi

Türünün ilk örneği olacak olan Lily’i yakın zamanda rakipleri takip edecek gibi görünüyor. Birkaç seneye kalmadan havada uçuşacak olan kameralı cihazlar için hem hava trafiğine hem de güvenlik konularına nasıl bir ayarlama getirilecek merak konusu. Anlaşılan bekleyip göreceğiz…

Kaynak: Lily, Petapixel