Okuma süresi: 2 dakika

Drone‘lar; insansız hava araçları, hemen her gün yeni bir haberle gündeme geliyorlar. Kimi zaman yapabildikleri güvenlik ihlalleriyle, kimi zaman yüksek hızlı versiyonlarıyla karşımıza çıkan drone’lar, bu sefer de giyilebilir ürün olarak karşımızdalar.

Kaliforniyalı fizikçi Christoph Kohstall, internetin rüya kamerasını yaptı. Bu saat gibi takılabilen drone, uçabiliyor ve istek üzerine çekim yapıp geri geliyor. Hâlihazırda geliştirilmekte olan ürün, Kasım 2014’te Intel’in Make It Wearable (Giyilebilir Yap) yarışmasında 500 bin dolar ödül kazanarak gelişim sürecine hız kattı.

Nixie Giyilebilir drone kamera  (3)

Stanford Üniversitesinde doktora sonrası araştırma yapan Dr. Kohstall tarafından üretilen cihaz bileğe takılıyor, istenildiği zaman çıkartılıyor ve uçabiliyor. Aktive edilince uzaklaşıp en uygun açıdan selfie fotoğrafları çekiyor ve bir bumerang gibi ayrıldığı bileğe geri dönüyor.

Proje yöneticisi Jelena Jovanovic ve ekip üyesi Michael Niedermayr ile birlikte çalışan Dr. Kohstall, uçan bir gözlük ile yola çıkıp, uzaktan kontrol edilebilen katlanabilir bir bileklik yaptılar. Ekip dünyanın ilk uçabilen bileklik kamerasını geliştirdi.

Geleneksel fotoğraf makinaları ve kameralar ile fotoğraf çekerken, cihazı kontrol etmek ve bazı manipülasyonlar yapmak gerekebiliyor. Nixie ise sizi ön plana ve merkeze alıyor, ardından herhangi bir müdahaleye gerek duymadan fotoğraf ya da video çekimine başlıyor. Cihaz, selfie’den panaromik çekime ya da hareketli çekime uygun ayarlara sahip.

Nixie Giyilebilir drone kamera  (1)

Nixie, fotoğraf çekmek isteyip de kişi açısından ya da cihaz açısından mümkün olmayan anlar için ideal. Bir dağa tırmanırken, uçurtma uçururken, bisikletinizle akrobasi hareketlerine kalkışırken sizi en güzel şekilde çekebilecek bir ürün.

Ancak cihazın giyilebilir bir cihaz olarak piyasaya sürülmeden önce, kalabalıkta kendini yollayan kişiyi tanıyabilecek bir yapı kazanması bekleniyor. Hâlen ekibin yapacak çok fazla detay işi var ama prototiplerini planladıkları gibi geliştirebilirlerse, ortaya oldukça ilginç bir ürün çıkacak. İnternet sayfalarından duyurdukları üzere, ekibe katılmak isteyenlere ve yeni fikirlere de açıklar. Ürünün üretilmesinden hemen sonra, aynı zamanda bir kol saati özelliği kazandırılması, hatta çok fonksiyonlu bir yapı göstermesi ve güneş enerjili hale gelmesi ya da güneş piliyle çalışması da beklentilerim dahilinde.

Nixie geliştirme ekibi:

İlk giyilebilir uçabilen kamera:

Kaynak: CNET, Tech News, Huh Magazine, Gizmodo