Okuma süresi: 2 dakika

Hiç şüphesiz kabin ekipleri güvenli bir şekilde seyahat etmemizi sağlayan birçok isimsiz kahramandan oluşuyor. Onlara hayatımızı emanet ediyoruz desek sanırım yanlış olmaz. Şimdi size işine olduğu kadar hayvanlara da hayatını adayan havayolları pilotu Matt Ayer’den bahsetmek istiyorum.

Boş zamanlarını hayvan barınağında çalışarak geçiren Matt günümüzde insanlık ayıbı olarak kabul edebileceğimiz olaylardan biri olan köpek eti ticareti dolayısı ile köpek katliamına dikkati çekebilmek ve masum hayvanları kurtarmak için çabalıyor. Los Angeles’ta bulunan ve Uzakdoğu’daki mezbahalardan köpekleri kurtaran Animal Hope and Wellness kuruluşunda gönüllü olarak çalışarak Çin’den Los Angeles’a getirilen birçok köpeğe tedavileri ardından aileler bularak yeni ve güvenli bir hayata başlamalarını sağlayan hayvansever pilot son günlerde youtube kanalı ile de adından sıkça söz ettirmeye başladı.

Gittiği değişik ülkelerde vegan restorantlarda çekim yaparak aslında vegan yemeklerin sanılanın aksine ne kadar lezzetli olabileceğini izleyicilere gösteren Matt, köpek ya da inek bütün hayvanların eşit şekilde yaşamaya hakkı olduğunu bizlere hatırlatıyor. İşi sebebi ile bütün dünyaya seyahat eden vegan pilot, yiyeceği yemekleri evde hazırlayıp yanında götürüyor.

Gelin kendisini yakından tanıyalım.

Merhaba bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba, adım Matt. Bir havayolu şirketinde pilot olarak çalışıyorum. Los Angeles’ta yaşıyorum. Sörf yapmayı seviyorum, ayrıca köpek barınağında gönüllü olarak çalışıyorum.

Popüler bir youtube kanalınız var, bu maceranız nasıl başladı?

Aslında her şey Beyond Burger’ı denememle başladı. Tadını çok beğendim ve herkese göstermek için bununla ilgili bir video yapıp Facebook’ta paylaştım. İnsanlar bu videoyu çok beğendiler ve sonrasında vegan yiyecekler hakkında yaptığım yorumları kameraya almaya başladım.

Peki vegan olmaya nasıl karar verdiniz?

Annem ve babam vejetaryen oldukları için ben de doğuştan vejeteryandım. Bir yıla yakın bir süredir veganım ve yayınlarımı bunun üzerine yapmaya başladım. Veganlık hakkında okuyup çeşitli videoları seyrettikçe insan daha iyi anlıyor. Süt sektörünün ineklere yaptıkları düşündüğümde vegan olmak mantıklı geldi.

Seyahat ederken vegan beslenmek zor mu?

Aslında bu tamamen nereye seyahat ettiğiniz ile alakalı. Havaalanlarında çok fazla vegan seçenek bulamayabilirsiniz ama insanların yemek yeme alışkanlıkları hızla değişiyor ve sağlıklı yeme alışkanlığı yayılıyor. Genellikle yemeğimi evde hazırlayıp uçağa götürüyorum.

Uçak yemekleri hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Bazı hava yolu şirketleri sağlıklı yemekler sunmaya özen gösteriyorlar. Uçuş öncesi hava yolu şirketine vejetaryen ya da vegan olduğunuzu söylemek her zaman iyi bir fikir. Böylelikle yemeğiniz sizin için hazır oluyor.

Yolculara, rahat bir uçuş geçirmeleri için önerileriniz var mı?

Eğer yanınızda şişme boyun yastığı varsa hangi koltukta olursanız olun rahatça uyuyabilirsiniz. Yine yanınızda atıştıracak bir şeyler getirmeniz size yardımcı olabilir. Paketlenmiş badem hem çok besleyici hem de taşınması çok kolay. Fıstık ezmeli sandviç çok alternatif olabilir.

Köpekleri çok sevdiğinizi biliyoruz, sahiplendirme konusunda neler yapıyorsunuz?

Los Angeles’da bulunan Animal Hope and Wellness kuruluşunda gönüllü olarak çalışıyorum. Çin, Kore ve Kamboçya’daki mezbahalardan köpekleri kurtaran harika bir organizasyon. Köpeklerin Los Angeles’a güvenle getirilip tedavi olmalarını ve sağlıklı kilolarına kavuşmalarını sağlıyoruz. Sonrasında yuva bulmalarına yardımcı oluyoruz. Elimden geldiğince veteriner işlerine yardımcı olmaya çalışıyorum. Köpeklerin yeni aileler bulmaları için fotoğraflarını ve bilgilerini instagram hesabımdan paylaşarak daha çok insana ulaşmalarını sağlıyorum.

Gelecekte Youtube kanalınız için planlarınız nelerdir?

Kanalımda yayınladığım tarzda bir tanıtım bölümü hazırlayarak yemek ya da seyahat kanallarının biri ile anlaşmayı ya da çok daha fazla içeriği sunabileceğim bir web sayfası oluşturmayı planlıyorum.

Son olarak okuyucularımıza ne söylemek istersiniz?

Neye önem veriyorsanız onunla ilgili projeler yapın. Küçük bir şey olarak başlasa da çok çalıştığınız sürece zamanla büyüyecektir. Yardım etmek istediğiniz bir organizasyon bulup gönüllü işler yapabilirsiniz. Yardım ettikçe hayatınızda pozitif olayların olmaya başladığını göreceksiniz! İhtiyacı olanlara yardım etmek ruhunuzu besler ve dünyanın dengesini sağlamaya yardımcı olur. Mahatma Ghandi’nin de dediği gibi “Dünyada görmek istediğiniz değişimin kendisi siz olun.”