Okuma süresi: 3 dakika

Endonezya’nın Batı Papua bölgesinde yaşayan Korowailer, antropolog Peter Van Arsdale ile ilk karşılaşmalarının ardından 40 yıl geçmesine rağmen izole yaşamaya devam ediyor. Yaklaşık 3 bin yerliden oluşan kabilenin çoğu, hayatı boyunca “beyaz bir insan” (laleo, onların dilinde hayalet/şeytan anlamına geliyor) görmemiş.

Kabilenin yamyamlığı sürdürdüğü biliniyor, tabii yalnızca “bazı” durumlarda. Erkek cadıların (khakhua) öldürülmesi bir gelenek.

Korowai Kabilesi 2

Dış dünyayı merak ederek bölgeden ayrılan ve döndüğünde kabile tarafından kabul edilmeyen Boas ise bu geleneği şöyle anlatıyor: “Khakhua öldürmek istediği kişilerin yakını ya da arkadaşı kılığına girer, onlar uykudayken iç organlarını yemeye başlar. Organların yerine küller koyar, böylece kurbanlar hiçbir şey fark etmez. Khakhuanın kim olduğu ortaya çıkarsa, bu defa kurban o olur. Kalbine bir ok saplanır ve diğerleri tarafından yenir.

Khakhua var olduğuna inandıkları bir tür kötü ruh, hastalık nedeniyle ölmek üzere olan kabile üyeleri, ölümlerinden sorumlu tuttukları bir erkeğin adını fısıldıyor. Böylece yeni “kurban” belirlenmiş oluyor. Korowailer yalnızca kötü ruhları yediklerine inanıyor, bu nedenle başka herhangi bir nedenle insan öldürmüyorlar. Aynı zamanda çocuklar khakhua avına dahil edilmiyor. Keşfedilmelerini izleyen yıllar boyunca, dış dünyayla kurdukları temaslar ise bu geleneği neredeyse yok etmiş durumda.

Korowai man in front of traditional treehouse, West Papua

Korowailer kötü bir üne sahipler ancak bu, mimari harika sayılabilecek ağaç evlerinin neredeyse gölgesinde kalıyor. Yaşadıkları çevreyi çok iyi tanıyorlar, atalarından kazandıkları deneyimler sayesinde ise yeteneklerini geliştirmişler.

Selden ve olası tehlikelerden korunmak için evlerini 50 metre uzunluğundaki demir ağaçlarının üzerine inşa ediyor; kille sıvadıkları palmiye yaprakları ve ağaç kabuklarını da çatı yapımında kullanıyorlar. Evin inşasında tüm aile üyeleri çalışıyor, taşınma esnasında ise evcil hayvanlar dahil olmak üzere herkes devasa merdiveni tırmanarak yuvaya kavuşuyor. Yeni evi kutsamak için bir ateş yakılıyor ve orman selamlanıyor.

Korowai Kabilesi 4 Korowai Kabilesi 9Korowai 12Korowai Kabilesi 7Korowai Kabilesi 10Korowai Kabilesi 5Korowai Kabilesi 6

Kaynak: The Plaid Zebra, Daily Mail