Okuma süresi: < 1 dakika

Ebeveynler için bebeğini kucağına aldığı ilk an nasıl tarifi mümkün olmayan bir mutluluk ise, şüphesiz bebeği ultrasonda gördükleri o “ilk an” da tarifi mümkün olmayan bir mutluluk ve heyecandır. Bu duyguyu yaşamaktan mahrum kalan görme engelli ebeveynlerin kurtarıcısı ise gelişen teknolojinin ürünü 3 boyutlu yazıcılar oldu.

Bu yazıcılar piyasaya ilk sunulduğunda uzuvlarını kaybetmiş birçok insan için umut kaynağı olmuş, hatta kabuğu zarar gören ve hayati tehlikesi bulunan bir kaplumbağanın da 3 boyutlu bir kabuk ile hayatı kurtarılmıştı.

Engelsiz Bekleyiş

Şimdi ise bu yazıcılar sayesinde görme engelli ebeveyn adayları, 9 ay beklemek zorunda kalmadan, çocuklarını doğmadan önce az da olsa zihinlerinde canlandırabilme fırsatını “Engelsiz Bekleyiş” adlı projesi ile yakalayabilecek. Çocuklarının ultrason görüntülerine erişebilecekleri bu uygulama ile, görme engelli ebeveynler de, çocukları daha doğmadan bebeğinin kime benzediğini ve ona dokunmanın nasıl bir his olabileceği fikrine sahip olmuş olacak.

Projenin çıkış noktasında bulunan şirket sahibi Aleksandra Witkowska, çocuklarının ultrason görüntülerini ilk defa gördüğünde yaşadığı mutluluğu çok net bir şekilde hatırladığını ifade ederek, görme engelli annelerin bu duygudan mahrum kalmasının projenin başlangıç noktasını oluşturduğunu açıkladı.

Engelsiz Bekleyiş adlı bu projenin çalışma prensibi ise oldukça basit. Ebeveynler doktordan aldıkları bebeğin 2 boyutlu ultrason fotoğrafı veya videosunu platforma iletiyor. Daha sonra yazım aşamasına geçilerek fotoğraftaki siluet kabartma olarak çıkıyor. 4 ile 7 saat arasında tamamlanan bu sürecin ücreti ise sadece 1 euro

Kaynak: İleri Haber