Yönetmen Gözde Kural‘ın, hikâyesi Afganistan’da geçen ilk uzun metrajlı filmi olan “Toz” yurtiçi ve yurtdışı festivallerden sonra, Türkiye’de vizyona girdi. Toz, Azra’nın, ailesinin sır dolu geçmişinin izini sürerken; savaşın insanların kaderi üzerindeki etkilerini ve Afganistan’da yalnız bir kadın olarak çıktığı yolculuğu anlatıyor. Çekimleri Afganistan ve İstanbul’da gerçekleşen filmin oyuncu kadrosunda Öykü Karayel, Beran Soysal, Muhammet Cangören, Haji Gül Aser ve Masud Ahmadi gibi oyuncular yer alıyor.

Dünya prömiyerini Montreal Film Festivali’nde yapan film, yurtdışında Mumbai, Toronto ve Shangai gibi festivallerde de yer aldı. Türkiye prömiyerini, 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yapan film, festivalde Haji Gul Aser ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Filmin vizyon haftasında Ankara Büyülü Fener Sinemaları’nda gerçekleşen özel gösterimine, filmin yönetmeni Gözde Kural ile filmde Emir karakterini canlandıran ve “İçerde” dizisinde rol alan Beran Soysal katıldı.

“Ankara izleyicisiyle buluşmak, benim için önemliydi.”

Sinema yazarı Deniz Ali Tatar’ın moderatörlüğünü gerçekleştirdiği film gösterimi sonrası yapılan söyleşide, Kural ve Soysal izleyicilerin sorularını yanıtladı. Kural, filmin yapım sürecinden bahsederken, Afganistan’da bir film çekiminin zorluklarını da dile getirdi. Ayrıca Kural: “Filmin yolculuğu Ankara’da başlamıştı. Ankara, Kabil, Montreal, Antalya derken filmdeki gibi başlangıç noktasına geldik. Ankara izleyicisiyle buluşmak, benim için önemliydi.” dedi. Filmde “Emir Naziri” karakterini canlandıran Beran Soysal, Emir karakterinin kendine bile itiraf edemediği bir sırrı olduğundan, fevri ve çabuk parlayan bir karakter olduğundan bahsetti. Ayrıca Soysal, Afganistan’da çekimler sırasında bir çok tehlike atlattıklarından da bahsetti.

“Gözde Kural” ile yaptığımız röportajı buradan okuyabilirsiniz.