Ana SayfaEkolojiEnerjiGüneşle elektrik üreten trafik ses bariyerleri hem estetik hem de iklim dostu

Güneşle elektrik üreten trafik ses bariyerleri hem estetik hem de iklim dostu

-

Hollanda, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, otobanlarda trafik gürültüsüne karşı kullanılan gürültü bariyerlerine, güneşle elektrik üretme işlevi kazandırıyor. Böylece mevcut gürültü bariyerleri hem daha estetik hem de fonksyonel bir hâle geliyor.

Araştırmacılardan Michael Debije, nisan ayından beri Hollanda otobanlarından A2 üzerinde, iki pilot proje yönetiyor ve ürettiği yeni tip güneş panellerini test ediyor. Fast Coexist’e göre, Işıklı Güneş Yoğunlaştırıcı (Luminescent Solar Concentrators – LSC) adlı yenilikçi bir teknoloji kullanılarak, yarı şeffaf levhaların, ışığı kendi içinde panelin köşelerine kadar sektirmesi sağlanıyor. Köşelerde de ışık konsantre şekilde normal güneş panellerine yollanıyor. Bir yıllık deneme süresi, bu bariyerlerin elektrik üretme yetenekleri, hasara dayanıklılığı ve bakım ihtiyaçları açısından ne kadar iyi olduğunu değerlendirmede yardımcı oluyor.

Güneşle elektrik üreten trafik ses bariyerleri (3)
Paneller, bulutlu günlerde de çalışabildiğinden, Kuzey Avrupa’nın gri gökyüzü için ideal. Yarım mil’e (0,8km’ye) yerleştirilmiş paneller, elli eve yeterince elektrik temini sağlayabiliyor. LSC paneller farklı renklerde üretilebiliyor. Işık içlerinden geçebildiğinden, şehirlerde gürültüyü engellerken, yayaları ya da sürücüleri engellemeden kullanılabilme özelliğine sahip.

Debije ve ekibi’nin Nature dergisinde yayınladıkları makalede, LSC panellerdeki sorunların nasıl üstesinden gelindiği gösteriliyor. Tech Times’ın haberine göre de ekip, “Üretilen ürünün ticari olarak uygulanabilir olduğunu” iddia ediyor.

Güneşle elektrik üreten trafik ses bariyerleri (1)
Debije, Tech Times’a verdiği demeçte “Ek faydalara gelince; kullanılan teknik, düşük maliyetli, ürün istenilen herhangi bir renkte üretilebilir, dayanıklı ve LSC paneller gökyüzü bulutluyken de çalışabiliyor. Bu da ürünün olağanüstü bir potansiyele sahip olduğu manasına geliyor” diyor.

Güneşle elektrik üreten trafik ses bariyerleri (4)
Umarız bu verimli teknoloji tüm dünyada yaygınlaşır, otobanlar sıfır karbonlu araçları barındırırken, LSC paneller ya da benzerleri, yerleşim yerlerinin elektriklerini sağlarlar.

Kaynak: Ecowatch, Fast Coexist, Tech Times

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol