Okuma süresi: 3 dakika

Utanç dolu günler ile utanç dolu başlıklar birbirini kovalıyor. Her yeni gün bir yeni umudun kapısını aralamalı iken güneşin her doğuşu bir daha bir daha utandırıyor. İnsan olduğum için, tecavüze geçit verebilme yetkisi ile donatılmış bir yargı ile “adaletin kestiği parmak acımaz” klişelerine mecbur bir ülkede yaşadığım için utanıyorum. Çocuklara tecavüz edenlerin özgürlüğü ile sesli veya yazılı düşünenlerin esaretlerini yan yana koyuyorum bir daha utanıyorum. Utanç içindeyim.

Ülkemizde tecavüz davaları ile ilgili medya taraması yapınca anlaşılıyor ki yargı erkek, medya erkek, ne tesadüf ki tecavüz eden de erkek! Erkek tecavüz ediyor, erkek yargı beraat, tahliye, iyi hâl indirimi veriyor, erkek medya “utanç” dolu başlıklarla donatıyor sayfaları. Kaç sütunda ölüyor namusları bilmiyorlar, hangi satırda sona eriyor övündükleri erkeklikleri anlamıyorlar. Tüm hukuk kitapları kan kusacak canlansa, nereden geldi bu erkek hakimler, adliye sarayları kime hizmet ediyor? Hükümetler kadınların tecavüze uğramasından nasıl nemalanıyor?

Çocuk istismarı 15

Her yıl onlarca kadın ve çocuğun tecavüze uğradığı Türkiye’de 2002-2015 yılları arasında 5 binden fazla kadın öldürüldü! Öldürülmeyen kadınlar tecavüz zanlılarının salıverilmesiyle yaşarken öldürülüyor. Kadınlara tecavüz edip sonra onları öldüren suçlular serbest bırakıldığında, mağdurun ve hatta merhumun geride bıraktıkları ölüyor. Hiç durmadan öldürülüyor kadınlar, her adım, her karar, her dava ve her dosyada öldürülüyorlar. Tekrar tekrar, rızasız öldürülüyorlar. 

Rızasız evet. Tecavüzün rızası olmaz. Kadın beyanı esastır. Herkesin, tüm iktidar sahiplerinin erkek olduğu bir ülkede ise bu beyanı esas alacak onurlu ve şerefli insanlar aranıyor!

Sokak sanatçıları El Zeft ve Mira Shihadeh'in Mısır'da kadına tecavüz suçunu işledikleri duvar sanatı.
Sokak sanatçıları El Zeft ve Mira Shihadeh’in Mısır’da kadına tecavüz suçunu işledikleri duvar sanatı.

Tecavüze uğrayan yalnızca kadınlar değil tabii, ülkemizde erkeklere ve hayvanlara da tecavüz ediliyor. Fail erkek, yargı ve medya da erkek. Bir engelliye tecavüz vakaları var ki, din, milliyet ve erkeklik oracıkta ölüyor. Bir dinsizin, bir vatansızın, bir eşcinselin hep küçümsendiği ülkemizde asla yapmayacağı şeyleri onları küçümseyenler, yerenler, dövenler yani bayağı vatanlı, milletli, hetero tipler yapıyor. Zaten bu küçümseyen minik beyinli insanlar aynı zamanda herkese tecavüz etme potansiyeli de olan insanlar. 

Tecavüz ile rızanın aynı cümlede kullanılması iticiliğini ve ahlaksızlığını sonuna kadar reddediyorum. Bunu kabul eden kadınların da çoğunluklu yaşadığı bu ülkede yaşamaktan da en çok bu yüzden utanıyorum. 

İşte medya taramasından çıkan utanç başlıkları:

  • Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 22 yaşındaki zihinsel engelli genç kadına tecavüz eden 23 yaşındaki T.G.’nin “yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle” beraatine karar verildi.
  • Yargıtay Başsavcılığı 13 yaşında 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç. “bu işi rızasıyla yaptığına” itiraz etmedi. 
  • Karaman’da 3 yıl önce 15 yaşındaki kıza cinsel saldırı suçundan yargılanan 3 kişi “gönül rızası olduğu şüphesinden” dolayı beraat etti. 
  • Bingöl’de 12 yaşındaki kıza tecavüzden yargılanan 7 sanık “çocuk tecavüzü kimseye söylemediğinden rızası var” gerekçesiyle beraat etti.
  • Cumhuriyet savcısı, zihinsel engelli 14 yaşındaki çocuğa tecavüz eden ve suç üstü yakalanan Ovacık AKP ilçe eski Başkanı Rıza Çolak’ın tutuklanmasına gerek olmadığına karar verdi. 
  • Eski yüzbaşı tecavüz esnasında yakalandığı ve suçu henüz gerçekleştiremediği gerekçesiyle olaydan yalnızca 3 yıl hapis cezası ile kurtuldu. 
  • Savcı tecavüze uğrayan şahsın sanıklardan biri ile sosyal medyada mesajlaşması nedeniyle sanıkların hepsine iyi hâl indirimi uyguladı.
  • Muğla’da mahkeme tecavüz davasında delil yetersizliğinden dolayı tüm sanıklara beraat verdi. 
  • Kendini polis olarak tanıtarak bir kadına tecavüz eden 5 kişi “mevcut delil durumları kuvvetli suç şüphesi taşımadığı” gerekçesiyle beraat etti.
  • Adana’da yardım istediği polislerin tecavüzüne uğrayan kadının şikayeti sonrası 29 yılla yargılanan 4 kişi beraat etti. 

Bu liste o kadar uzun ve sarsıcı ki; ne devlete güvenebilirsiniz, ne hakime, ne savcıya ne de ailenize. Gelenekler “ışığında” gerçekleşen çoğu tecavüz ve sonucunda cinayet cezasız kalıyor. Kadınlar kullanılıyor, öldürülüyor ve unutuluyor.

Kimseden fayda yok kadınlara; kadınlardan başka. Lütfen dikkat edin kadınlar, dayanışmayla…

Kaynak: Dünyalılar, Habertürk, NTV, Listelist, Onedio