Okuma süresi: < 1 dakika

Kış günleri geldi çattı. Bu kadar GDO’lu ve şiddetli günler geçirirken en büyük ihtiyacımız elbette sağlık. Sağlıklı bir kış geçirmek için ise o mis kokulu toprağın bize verdiklerini değerlendirmemiz yeterli.

İçinizi sımsıcak tutacak, kışa dinç bir şekilde girmenizi sağlayacak sömürü ve şiddetten uzak vegan kış çorbası, maharetli ellerinizden çıkmayı bekliyor. 

Vegan kış çorbası için malzemeler

  • 1 kg dilimlenmiş havuç
  • 2 adet doğranmış rezene meyvesi
  • 1 adet doğranmış soğan
  • 2 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 2 diş kabuğu soyulmamış sarımsak
  • Sebze suyu (Satın almak yerine daha önce yaptığınız yemeklerde haşladığınız sebzelerin suyunu dökmeyip, değerlendirebilirsiniz.)

Vegan Kış Çorbası 2

Yapılışı:

Fırını ısıtın. Havuç, rezene ve soğanı tepsiye koyup üzerine zeytinyağını gezdirin. 20 dakika fırında pişirip sarımsakları da tepsiye koyun. Her şeyi gelişigüzel karıştırdıktan sonra sebzeler yumuşak ve kahverengi olana kadar yaklaşık 20 dakika pişirin. Çıkardıktan sonra sarımsakların kabuklarını soyun. Fırınlanmış sebzeleri tencereye koyup mis gibi sebze suyunuzu da ekleyip tencerede kaynatın. Kaynadıktan sonra 15 dakika daha kısık ateşte pişirip topaklaşma olmayana kadar blender ile sıvı hale getirin. Üzerini bilumum sevdiğiniz yeşillikle süslemenin yanında bir de zeytinyağı ile yapacağınız mis gibi bir bazlamayla servis edebilirsiniz. Afiyet bal şeker olsun efendim, sıhhat versin!

Kalori: 477 (yüzde 24)
Karbonhidrat: 69.3 gram (yüzde 27)
Yağ: 17.8 gram (yüzde 25)
Protein: 14.1 gram (yüzde 31)