Ana SayfaEkolojiHayvanlar AlemiHayvan deneylerine son veriliyor

Hayvan deneylerine son veriliyor

-

Bilim insanları, laboratuvar ortamında yeni bir deri tabakası keşfetti. Elde edilen yeni ürünün kozmetik ürünlerde ve ilaçlarda hayvanların denek olarak kullanılmasını engelleyeceği düşünülüyor.

İngiliz bilim insanları, ilk kez geçirgenlik özelliği bulunan deri tabakası geliştirmeyi başardı. Bu şekilde herhangi bir ürün denetiminde hayvanların kullanılması engellenecek. İngiltere’nin başkenti Londra’daki King’s College araştırmacıları, insan kök hücreleri kullanarak deri tabakası elde etti.

Daha önce de kök hücre deneyleri sık sık yapılıyordu fakat geçirgenlik özelliği bir türlü elde edilemiyordu. Yeni oluşturulan bu yöntem ile tabaka geçirgenlik özelliği kazanıyor. İnsan derisinin epidermis olarak adlandırdığı dış tabaka, mikropların girişini engelleyici özelliğe sahip koruyucu bir kalkan görevi üstleniyor.

Araştırmacılar epidermiste bulunan hücrelerin geçirgenlik özelliğini kırmak için bilgisayar ortamında yeniden programladılar. Gerçeğe en yakın deri tabakasını üretmek için deri tabakaları düşük nemli ortamda bırakıldı.

Araştırmayı yöneten Dusko İliç, elde edilen geçirgen derinin, kozmetik ürünleri ve ilaçların test edilmesinde kullanılabileceğini, böylece hayvanların bu tür deneylerde acı çekmesine son verilebileceğini kaydetti.

İliç; “Kök hücreden elde edilen deri tabakasının cilt hastalıkları için yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasında da önemli ilerleme sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Kaynak: ntv
Başlık Görseli: The Independent

SON YAZILAR

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

Tayland donanması askerleri yanan ve batmakta olan gemiden kedileri kurtardı

Tayland donanması yanan ve batmakta olan bir gemiye terk edilen 4 kediyi kurtardı. Salı günü gerçekleşen kazada öncelikle insan tayfasının boşaltıldığı anlaşıldı. Bu durumda görev...
B. Tommy Fira
B. Tommy Fira
Ankara'da yaşıyor. Felsefe okur/yazarı. Hayvan hakları gönüllü savunucusu. Müzisyen. Halen hukuk okuyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol