Okuma süresi: < 1 dakika

Bilim insanları, laboratuvar ortamında yeni bir deri tabakası keşfetti. Elde edilen yeni ürünün kozmetik ürünlerde ve ilaçlarda hayvanların denek olarak kullanılmasını engelleyeceği düşünülüyor.

İngiliz bilim insanları, ilk kez geçirgenlik özelliği bulunan deri tabakası geliştirmeyi başardı. Bu şekilde herhangi bir ürün denetiminde hayvanların kullanılması engellenecek. İngiltere’nin başkenti Londra’daki King’s College araştırmacıları, insan kök hücreleri kullanarak deri tabakası elde etti.

Daha önce de kök hücre deneyleri sık sık yapılıyordu fakat geçirgenlik özelliği bir türlü elde edilemiyordu. Yeni oluşturulan bu yöntem ile tabaka geçirgenlik özelliği kazanıyor. İnsan derisinin epidermis olarak adlandırdığı dış tabaka, mikropların girişini engelleyici özelliğe sahip koruyucu bir kalkan görevi üstleniyor.

Araştırmacılar epidermiste bulunan hücrelerin geçirgenlik özelliğini kırmak için bilgisayar ortamında yeniden programladılar. Gerçeğe en yakın deri tabakasını üretmek için deri tabakaları düşük nemli ortamda bırakıldı.

Araştırmayı yöneten Dusko İliç, elde edilen geçirgen derinin, kozmetik ürünleri ve ilaçların test edilmesinde kullanılabileceğini, böylece hayvanların bu tür deneylerde acı çekmesine son verilebileceğini kaydetti.

İliç; “Kök hücreden elde edilen deri tabakasının cilt hastalıkları için yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasında da önemli ilerleme sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Kaynak: ntv
Başlık Görseli: The Independent