Okuma süresi: 2 dakika

Yeni yılda hayvanlar için daha fazlasını yapacağınıza dair kendinize söz verdiyseniz fakat bu yönde bir adım atmaya henüz fırsat bulamadıysanız, içinizdeki aktivisti harekete geçirmeniz için “yenilenmenin ve yeniden doğuşun” mevsimi ilkbahar, size harekete geçmeniz için fırsat sunuyor.

Hayvanlara yardım derken, vaktinizin tümünü alacak zor ve zahmetli işlerden bahsetmiyoruz. Akşamları birkaç dakikanızı ayırıp e-posta göndermek ya da bir hafta sonu sabahı hayvan barınaklarını ziyaret etmek de bu sevimli dostlarımıza yardım için yapabileceklerimiz arasında.

İlkbaharın getirdiği yeniden doğuşu hayvanlarla birlikte karşılamak için yapabileceğiniz onlarca şey var. Biz bunlardan 5 tanesini sizin için derledik.

1. Barınaklarda gönüllü olarak çalışın.

Hemen hemen her şehirde, yuva arayışında olan evcil hayvanlara ev sahipliği yapan bir hayvan barınağı vardır. Birçok evcil hayvan barınağı, barınaktaki hayvanların bakımına yardım edecek gönüllüler arıyor. Evcil bir kediyle yürüyüşe çıkarak bu güzel bahar havasının tadını çıkarabilirsiniz ya da bir köpeğe çocuk kitabı okuyabilirsiniz. Köpekler sizin bu dostane davranışınızı ve sesinizin sıcaklığını çok seveceklerdir.

2. E-posta yazın.

Bir kafede oturup bilgisayar başında birkaç saat mi harcıyorsunuz? Öyleyse birkaç dakikanızı ayırıp yaşadığınız bölgedeki bir restorana menülerindeki vegan yemek çeşitlerini artırmaları için bir e-posta yazmaya ne dersiniz? Yazarken şunu asla unutmayın: Tıpkı veganlar gibi bizler de birer elçiyiz ve eğer biz saygılı, cömert ve dostça davranırsak başkalarının fikirlerimizi kabullenmesi daha muhtemel. Restoran işletmecilerine, işletmeleriyle ilgili beğenilerinizden bahsedin ki menüye vegan yemekler eklediklerinde oraya daha sık gideceğinize ikna olsunlar.

3. Broşür dağıtın.

Hayvanlara yardım eden kuruluşlarla iletişime geçtiğinizde, size çevrenizdekilere dağıtmanız için broşürler verirler. Siz de bu bilgilendirici broşürleri en sevdiğiniz kafeye götürüp, diğer müşterilerin okuması için bir deste bırakabilirsiniz.Bu iyi niyetli bilgi paylaşımının hoş karşılanmasını isteriz, tacizkar görülmesini ya da broşürlerin yırtılıp atılmasını değil. Bu yüzden, mekan çalışanlarına broşür ve bildirileri koyabilecekleri bir yer olup olmadığını sormak yerinde olur. Genellikle bu tür işletmelerde bu tarz broşürler için ayrılmış yerler vardır ancak yine de önceden sormak en iyisi.

4. Eski eşyalarınızı bağışlayın.

Yeni bir mevsim demek; dolapların, çekmecelerin boşaltılıp eskilerin ayıklanması demektir. Siz de atılacak eşyalarınızı yaşadığınız bölgedeki hayvan barınaklarına veya yaban hayat rehabilitasyon merkezlerine bağışlayabilirsiniz. Kedi ve köpek barınakları genellikle eskimiş battaniyeleri, havluları ve temizlik bezlerini kullanıyor. Geri dönüşüme atmadığınız eski gazeteleriniz varsa onları da barınaklara verebilirsiniz. Tavan arasında büyük teyzenizden kalma bir yün palto buldunuz ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Yaban hayat rehabilitasyon merkezleri o yün paltoyu yaralı ya da terk edilmiş yabani hayvanları rahat ettirmek için kullanabilir.

5. Geçici olarak hayvan sahiplenin.

Geçici olarak hayvan sahiplenmek, evsiz bir hayvana kalıcı bir yuva bulana kadar sevgi ve rahat bir yaşam koşulu sunmak için müthiş bir yol. Barınaktaki çekingen bir kedi, onu sahiplenme olasılığı olan kişilerin dikkatinden kaçabilir. Ancak geçici sahibinin bakımı altında kendini gösterme fırsatı bulur ve kalıcı bir yuva bulma şansı artar. Ayrıca yaşlı veya sakat hayvanları geçici veya kalıcı olarak sahiplendiren birtakım kuruluşlar da mevcuttur. Yaşlı hayvanlar çok zor yuva bulurlar, ancak sahiplerine çokça sevgi gösterirler. Bu baharı evinizde onlardan birinin sevgisiyle geçirmek istemez misiniz?

Kaynak: Vegnews