Okuma süresi: 2 dakika

Hayvanların ne pahasına olursa olsun korunmayı hak eden muhteşem canlılar oldukları su götürmez bir gerçek. Ne yazık ki kedi ya da köpek sahiplenmeye karar veren insanların birçoğu barınaklar yerine petshoplara ya da hayvan üreticilerine başvuruyor.

Petshoptan köpek almak kulağa zararsız gelse de, bu hayvanlar çoğu zaman “puppy mill” (yavruları satışa çıkarmak için onları insanlık dışı koşullarda sistematik olarak çiftleştiren yerler) diye bilinen yerlerden geliyor. Bütün gün boyunca üst üste kafeslere kapatılan bu hayvanlara yeterince yemek verilmiyor, sevgisiz ve ilgisiz bir şekilde satın alınmayı bekliyorlar. Bu yerlerin hâlâ ayakta kalmasının sebebi insanların buralardan almaya devam etmesi. İnsanlar son yıllarda satın aldıkları şeylerin nereden geldiğini bilme konusunda daha çok ilgili ve bilinçli hale geldi. Artık sahiplendiğimiz hayvanların da nereden geldiğine dikkat etmemiz gerekiyor.

Hayvan üreticilerinden ya da petshoplardan hayvan sahiplenmek çoğu zaman bilgisizlikten kaynaklansa da barınaklar hakkında da yanlış bilinen birçok şey var. Genellikle barınaklardaki tüm hayvanların davranışsal bozukluklara sahip oldukları düşünülüyor. Fakat birçok hayvan maddi sıkıntılar, taşınma ya da zaman yetersizliği gibi nedenlerden dolayı sahipleri tarafından terk edildiği için barınaklarda yaşıyor. Sahipleri tarafından şiddet gördükleri için barınaklarda kalan hayvanlar da dâhil olmak üzere burada çalışan görevliler ve gönüllüler onları kalıcı bir yuvaya geçişe hazırlama konusunda çok çalışıyor.

Barınaklar her hayvanın sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmesine özenle dikkat ediyor. Genellikle fiziksel aktiviteler uygulayan ve karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olan veterinerleri var. Aynı zamanda hayvanların aşıları da yapılıyor. Hayvan üreticileri ve petshoplar yeterince sağlıklı olmayan hayvanları “satarken” astronomik rakamlarda para alıyor.

Çoğu insan safkan köpeklere sahip olmak için hayvan üreticileri ve petshoplara başvururken aslında hayvanları suistimal eden bir sistemi desteklediklerinin farkında değil. Eğer hayvanları aksesuar olarak değil de evinize yeni bir birey ve arkadaş olarak alacaksanız, onları nereden aldığınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Her yıl 6-8 milyon köpek barınaklarda sahiplenilmeyi bekliyor. Barınaklar ellerinden gelenin en iyisini yapsalar da her yıl daha da kalabalıklaşıyor. Kimse kendini bakmaya hazır hissettiğini düşünmedikçe hayvan sahibi olmamalı. Eğer kendinizi hayvan sahiplenmeye hazır hissediyorsanız, barınaklardan sahiplenmeniz en iyisi olacaktır. Sahiplendiğiniz hayvanın hayatını kurtarmanın yanı sıra hayvanların suistimal edilmesine engel de olabilirsiniz. Barınaklardan hayvan sahiplendiğinizde diğer hayvanlara yer açtığınızdan onların hayatlarına da dokunmuş olursunuz.

Çevrenizdeki barınakları bulmak oldukça kolay, siz yeter ki isteyin.
Editör notu: Çok iyi bilmek gerekir ki, hayvan dostlarımız satılık değildir.

Kaynak: The Plaid Zebra