Okuma süresi: < 1 dakika

10 Ekim Ankara katliamında hayatını kaybeden İsmail Kızılçay’ın ağabeyi Adem Kızılçay, iki haftadır Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için İzmir’den Ankara’ya yürüyor. CHP’nin gerçekleştirdiği Adalet Yürüyüşü’ne katıldıktan sonra İzmir’den Ankara’ya yürüme kararı alan 57 yaşındaki Kızılçay, yürüyüşünün ikinci haftasını geride bıraktı. IŞİD’in 10 Ekim 2015’te gerçekleştirdiği iki ayrı intihar saldırısında 101 kişinin yaşamını yitirdiğini ve bunlardan birinin de kardeşi olduğunu hatırlatan Kızılçay, yürüyüşünü BirGün’e anlattı.

Adaleti yitirmiş insanlar için…

Akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’nın taleplerinin son derece insani olduğunu ve iki eğitimcinin yaşam ile ölüm arasında olduğunu dile getiren Kızılçay, “Nuriye ve Semih başta olmak üzere, adaleti yitirmiş insanlar için günde 35-40 kilometre yürümeye çalışıyorum” dedi.

İki haftası geride kalan yürüyüş boyunca çok sayıda destek aldığını söyleyen Kızılçay, “Yoldan geçen arabalardan inen bazı yurttaşlar, sandaletle yürüdüğümü görüp kendi ayakkabılarını bana vermeyi teklif ediyor. Sağ ayağımdaki bandajı gören bir kişi, kendi elleriyle ayaklarıma krem sürdü” dedi.

Kendisine destek verenlerle birlikte tepki gösterenlerin de olduğunu söyleyen Kızılçay, “Bir çeşmeden su içmek istediğim sırada abdest almaya gelen biri bana ‘Sen teröristsin’ dedi. Jandarmaların gelmesiyle o çeşmeden su içebildim” ifadelerini kullandı.

“Cuma günü Ankara’ya giriş yapacağım”

Yürüyüşünün sıcak havalar nedeniyle yavaşladığına dikkati çeken Kızılçay, “Cuma günü Ankara’ya giriş yapmayı planlıyorum” diye konuştu.

Alıntı: BirGün – Hüseyin Şimşek