Günümüzde nükleer enerjinin konuşulduğu ve bazı kesimlerce hâlâ uygun bulunduğu biliniyor fakat hayatımızda kullanabileceğimiz başka enerji türleri de mevcut. Tabii ki bunlardan biri güneş enerjisi; bu enerji kaynağı yapısından ve tasarımından dolayı oldukça büyük ve ağır olduğundan çok fazla tercih edilmiyor fakat bu düşünceyi değiştirmeyi amaçlayan bir tasarım mevcut.

ABD’nin Kansas Eyaleti’nde kurulan Inergy şirketi, güneş jeneratörünün ağırlığını yüzde 75 azaltarak yeni bir güneş enerjisi jeneratörü elde etti. İsmi Kodiak olan bu jeneratör, bir arabanın bagajına ve hatta bir kitaplığa sığabilecek kadar da portatif ve küçük.

Kodiak oldukça küçük ve kullanışlı; hafif olduğu kadar da verimli enerji üreten bir yapıya sahip.

Kodiak, bir gaz jeneratöründen daha güvenli ve daha kullanışlı çünkü ürettiği enerjiyi doğal bir enerji kaynağı olan Güneş’ten alıyor. Böylece sürdürülebilir ve ekonomik bir enerji kaynağına sahip olmanız mümkün.

kodiak-güneş-enerjisi3

 

Sadece basitçe arabaya ya da bir prize takılıyor veya çalıştırmak için güneş panelleri kullanılıyor. Her türlü kullanıma açık bir yapıya sahip olan Kodiak, tek bir pille 16 saat 50 dakika bir LED televizyona güç sağlayabilir, 20 kat güçle daha fazla dizüstü bilgisayar ve 100 defa akıllı telefon şarj edebilir.

kodiak-güneş-enerjisi2

Kodiak, genelde diğer firmalara ait ürünlerden daha uygun ve tüketiciye zarar vermeyen fiyatlara sahip. Başka firmaların 750 dolara sattığı panelleri; Inergy şirketi 140 dolara satıyor.

kodiak-güneş-enerjisi4

Kodiak, her ne kadar kurulum ve malzemeleri dahil 2 bin dolara mal olsa da bu yatırıma değecek yapıya sahip bir jeneratör. Aynı zamanda da gazla çalışan jeneratörlere göre oldukça fazla doğa dostu; Güneş ile çalışması da onu, bu yönde kullanışlı kılmakta.

kodiak-güneş-enerjisi5kodiak-güneş-enerjisi7

Kaynak: The Plaid Zebra