Okuma süresi: 2 dakika

Avrupa Birliği’nin açıklamasına göre yaklaşık 2,5 milyar insan sterilize tuvalet kullanma imkânından yoksun. Bu sorun büyük oranda Hindistan ve Sahra Altı Afrika bölgesinde görülmekte. Bu bölgelerde, 2000 yılından bu yana 10 milyon kadar 5 yaş altı çocuk tuvalet yetersizliğinden hayatını kaybetmiş.

Modern dünyadan da bu sorunun çözümü için adımlar atılıyor. Birleşik Krallık’taki Cranfield Üniversitesi’nden araştırmacılar; enerji üretebilen, ucuz, temiz ve doğa dostu bir tuvalet geliştirdi.

Nano Membran Tuvalet projesi 2012 yılında başlamış ve o tarihten bu yana Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla finanse ediliyor. Ayrıca, böylesi bir teknoloji ve tasarım için pek çok ödüle layık görülmüş.

Bu ileri teknoloji tuvaletin işleyişi ise şöyle: Kullanıcı “işini bitirdikten” sonra koku geçirmez dönen bir çanak, atığı toplama deposuna bırakıyor.

Nanoteknoloji Tuvalet 2

 

Sıvı atıklar işlenirken bir nanoteknolojik membran, akıp giden suyu filtreleyip yoğunlaştırıyor ve sudaki patojenlerin yok edilmesine yardımcı oluyor. Bu su buharı ardından bir gaz yardımıyla kanaldan geçip bir damlacıkların yoğunlaştığı tüpe giriyor. Bu tüpte buhar yeniden patojen içermeyen sıvıya dönüştürülüyor. Bozulmamış temiz su, bahçe sulama ve hatta ev temizliğinde bile kullanılabiliyor.

Katı atıklar ise atık bir deponun tabanına düşüyor ve burada pille çalışan Arşimed vidası, atığı ikinci bir alana gönderiyor. Bu alanda atık yakılıyor ve kül enerjisine dönüştürülüyor. Tuvaletin bu kısmı yüzde yüz olarak henüz geliştirilemese de araştırmacılar bu sistemin cep telefonlarını ve diğer küçük elektronik cihazları Şarj edebileceğini umuyor.

Nano membran tuvalet

Bunun yanı sıra, işlem sırasında tuvalet kağıdının akıbeti konusunda henüz net bir bilgi yok.

Bu yıl yeni tasarımın denemesinin yapılacağı muhtemel ülke olarak Gana önerilmiş. Akabinde, tuvaletin dünya genelinde yaygınlaşması umut ediliyor. Kanalizasyon sisteminin zayıf olduğu bölgeler başta olmak üzere tasarımcılar, tuvaletin askeri araçlarda kullanılabileceğini hatta bu tuvaletin eski vefakar seyyar tuvaletlerin yerini alabileceğini düşünüyor.

Merak edenler için tuvaletin çalışma prensibini anlatan video: Nanoteknolojik Tuvalet

Kaynak: IFL Science