Okuma süresi: 2 dakika

2012 yılında lösemi teşhisi konulan “Brave” Mykayla’nın durumu gittikçe kötüleştiğinde tıbbi kenevir kullanımına başlamış, bu güzel küçük çocuğun yaşamı ise o andan itibaren değişmiş.

Birçok ülkede uygulanan kanser tedavisi genellikle iki seçenekle sınırlı: radyoterapi ya da kemoterapi. Her iki yöntem de aslında insan vücudunu zehirliyor. Bir yetişkinseniz tedaviyi reddetme şansınız var, fakat söz konusu çocuklar olduğunda ailenin alternatif tedaviye yönelmek için yasal düzenlemelerle mücadele etmesi gerekiyor.

Brave Mykayla 2

11 yaşındaki “Brave” Mykayla lösemi ve dört yıldır kemoterapi görüyor. Tedaviler kısa vadede işe yarıyor gibi görünse de bu süreç oldukça yorucu, kemoterapi yeterli görünmediği içinse doktorlar radyasyon tedavisi ya da ilik nakli öneriyor. Mykayla’nın doğal yöntemlerle iyileşebileceğini düşünen aile birkaç yıldır kenevirden de yardım alıyor. Antioksidan özelliği olan kenevir, vücudu kemoterapinin verdiği zarardan korurken ağrıları ve mide bulantısını hafifletiyor.

Kanser ve epilepsi gibi birçok hastalıkla mücadelede kenevir kullanımı oldukça yaygınlaştı. Bilimsel araştırmalar ise kenevirin kanser hücrelerini azalttığını ve bağışıklık sisteminin yeniden güçlenmesini sağladığını kanıtlamış durumda: Mykayla’nın tedavisine başlandığında yüzde 51 olan lenfoblast (lenf hücreleri) oranı birkaç ay geçmeden yüzde sıfıra ulaşmış.

Brave Mykayla 3

Bağışıklık sistemini zayıf düşüren ve beslenmeyi bile zorlaştıran “modern” tıp yöntemlerine bir alternatif olabilecek kenevirin yasal olarak kabul görmesi, Mykayla gibi birçok çocuğun umudu olabilir.

“Ben Mykayla. 2012’de lösemi teşhisi konulduğunda 7 yaşındaydım. Doktorlar kemoterapinin işe yarayacağını söyledi…ama öyle olmadı. Sonraki adım radyasyon tedavisi ve ilik nakliydi. Ailem buna karşı çıktı. Kenevir yağının işe yarayacağını düşündüler ve ilk haftada iyileşmeye başladım. 2 yıl geçti ve daha iyiye gidiyorum. Kanser artık korkutucu değil, yalnızca cesur olun!”

Kaynak: Collective Evolution, Brave Mykayla