Tolstoy, vahşi zevkler isimli kitabında avcılık için şunu der: Üçkağıtçılık, kalleşlik, tuzağa düşürmek, pusu kurmak, çok sayıda kişinin bir kişiye, güçlünün zayıfa saldırısı, bütün bunlar kurbanlarının niteliklerinden bağımsız olarak kendiliğinden kötü eylemdir.

Her şeyden önce avcılığın kalleş bir yaşam tarzı olduğu ortadadır. Spor adı altında cinayetler ve işkenceler yaşatılır hayvanlara. Ha bu arada bu reziller kendilerini savunurken hayvansever olduklarını utanmadan iddia ederler. Ayaklarında çizmeler üzerlerinde yelekler, bıçak, silah mermiler ile bir grup korkak tek bir hayvana hem de hiç yaklaşmadan tuzak kurar ve onları öldürürler. Yalnızca doğasında var olmaya çalışan bir hayvanı öldürecek kadar sapkın bir ruh haline sahip olan bu insanların tamamının rehabilite edilmeye ihtiyacı vardır. Avcılar öldürme içgüdülerini (hayvan öldürmenin cezası olmadığı için) hayvanlar üzerinde tatmin eden çaresiz zavallılardır.

Maalesef yaşadığımız dünya türcü-faşist bir sisteme evrilmiştir. Günümüzde insanlar hayvanlara istediği her türlü kötülüğü özgürce yapabilmektedir. Her avcı yılda kaç masumun canına kıyar?

İşte son seferde böyle olmadı; Güney Afrikalı avcı, avlamaya çalıştığı filin altında kalıp öldü:

Zimbabwe’de safaride olan Güney Afrikalı avcı 51 yaşındaki Theunis Botha, filin üzerine düşmesiyle öldü. Botha’nın kayıp arkadaşının timsahlar tarafından yenildiği de birkaç hafta önce ortaya çıkmıştı.

Botha’nın Cuma günü Gwai, Zimbabwe’de bir grup avcıyla birlikte safariye katıldığı ve olayın bu sırada gerçekleştiği belirtildi.

Netwerk24’ün haberinde 3 dişi filin grubun arasına daldığı ve Botha’nın fillere ateş ettiği belirtildi. Dördüncü bir filin ise diğer taraftan gelerek Botha’yı gövdesinden yakaladığı aktarıldı.

Filin, avcıyı havaya kaldırdığı sırada başka bir avcı tarafından vuruldu ve filin Botha’nın üzerine düştüğü belirtildi.

51 yaşındaki Theunis Botha, zengin ABD’lilere geleneksel Avrupa tarzı av deneyimi vadeden bir safari şirketinin sahibiydi.

Botha aynı zamanda geçtiğimiz ay yine Zimbabwe’deki bir av gezisi sırasında öldürülen Güney Afrikalı Scott van Zyl’in de yakın arkadaşıydı. 7 Nisan’da kaybolan Scott van Zyl’in timsahlar tarafından yenildiği ortaya çıkmıştı. Avcının sırt çantası Limpopo nehri kıyısında bulunmuştu. Öldürülen 2 timsahın midesinden alınan DNA örnekleri, Van Zyl’in bu timsahlarca yendiğini doğrulamıştı.

Kaynak: Gazete Yolculuk