Ankaralı kadınlar, her şeye maydanoz ödül töreninin ilkini dün gece yarısı RTÜK önünde gerçekleştirdi. İlhan Yerlikaya’ya “Her Şeye Maydanoz” ödülü verilen törenin ardından kadınlar, maydanozları doğramaya kadınları savunmaya çağırdı.

Televizyon kanallarında şiddet, istismar, tecavüz ve hatta işkenceye varan sahneler içeren ve bunları meşrulaştıran birçok dizi kadınların tüm tepkilerine rağmen devam ediyor. Ahlaka uymadığı, kurum itibarını zedelediği nedeniyle pek çok dizi ve programa daha yayına bile girmeden sansür uygulayan RTÜK’e Ankaralı kadınlar dün gece yarısı “Her Şeye Maydanoz” ödülünü teslim etti.

Kadınlar, İlhan Yerlikaya gıyabında RTÜK’e teslim edilen “Her Şeye Maydanoz” ödülünün devam edeceğini belirttiler. Kadınların, ödül için sıraya giren erkeklere de bir mesajı vardı: “Her Şeye Maydanoz ödülü kadınların hayatına maydanoz olan ve hatta bunun için sıraya giren tüm erkeklere bir bir teslim edilecek”.

https://www.facebook.com/kadinsavunmasi/videos/840134662861860/

Perde Kapandı; Sahne Kadınların

Kadınlar gerçekleştirdikleri mizansenin ardından perde kapandı, oyun bitti diyerek şunları söyledi: “Artık oyun bitti, perde kapandı. Biz erkeklerin bu saçmalıklarından bıktık. Sahne kadınların. Maydanozları doğramaya, kadınlar savunmaya!”

https://www.facebook.com/kadinsavunmasi/videos/840143002861026/

Ne olmuştu?

TV 8’de Bekir Köse’nin sunduğu ‘Sahur Vakti’ programına çıkan Cevat Akşit, oruç tutmayan kadınların dışarıda yemek yemesi hakkında “O hayızlı kadınlar da biz tutmuyoruz diye sokakta bir şey yiyemezler. Dayak yerler ha bak. Dinen dayak yerler. Gizli yesinler” demişti.

Akşit’in bu sözlerine gelen tepkiler üzerine RTÜK konuşmayı inceleyip bir rapor hazırlama kararı almıştı.

Raporda Akşit’in sözleri “ifade özgürlüğü” kapsamında sunuldu.