Ana SayfaYaşamDünya KültürleriHindistan'ın kutsal inekleri

Hindistan’ın kutsal inekleri

-

Her ne kadar bizim de dışarıdan bakınca tuhaf ve anlamlandırılamayan kültürel alışkanlıklarımız olsa da başka ülkelerdeki insanların kültürel uygulamaları her zaman bize tuhaf, akıl dışı ve anlamlandırılamaz görünmektedir. Hindistan denince akla ilk gelen Kutsal İnekler de bu konuda ilk sırada yer almaktadır. Hindistan’daki Kutsal İnekleri ve yaşamlarını yakından incelemeye ne dersiniz?

Fotoğraf: Burak Bilen
Fotoğraf: Burak Bilen

Arama motorlarına “Hindistan” yazdığınızda karşınıza çıkan fotoğrafların çoğunluğunda sokağın ortasında yatan ya da trafiğin içinde dolaşan özgür inekler yer almakta. Çok da yanlış bir tablo değil çünkü Hindistan’da arabalardan çok inek var. Hindistan 1,2 milyar nüfusuyla insan açısından dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi sıfatını taşırken 280 milyonluk nüfusuyla inekler açısından dünyanın en kalabalık ülkesi.

Peki, inekler neden kutsal kabul ediliyor ve eti tüketilmiyor? Bu konunun aslında net bir açıklaması yok! Bazı dini metinlerde ineğin kutsal olduğu ve yenmemesi gerektiği yazıyor. Konunun derinlerine inen sosyologlar ise ineklerin tarım için kullanışlı hayvanlar olduğunu, sütünün yüksek ekonomik değeri sebebiyle kesip yemek yerine yoğurt yapıp yemenin uzun vadede daha avantajlı olduğunu söylüyor ve bu kültürel geleneğin din ile bütünleşmesi sonucu ineklere kutsallık sıfatı yükleniyor. Sırf bu sebepten Hintlilerin vejetaryen/vegan olduğunu varsayılıyor fakat günlük yaşamda inek sütü, yoğurdu, tereyağı çok sık kullanılıyor.

Hindistan'ın Kutsal İnekleri 5

İnek dışında başka hayvanların ölü bedenleri de tüketiliyor. Tabii ki hayvan sömürüsü “batılı” ve “gelişmiş” ülkelere kıyasla çok az olsa da burada da bazı inekler o kadar şanslı değil. Doğar doğmaz annesinden ayrılıp tutsak edilen buzağılar, sahiplenilmiş inekler var. İneği kesmek ve yemek günah kabul edilmesine rağmen yaşlanınca ekonomik değeri kalmayan ineklerini öldürmeleri için Müslümanlara satanlar da mevcut.

Hindistan'ın Kutsal İnekleri 4

Günlük hayata entegre olan daha şanslı ve özgür inekler ise izlenmesi eğlenceli manzaralar sunuyor. Rahatlıkla merdiven inip çıkabilen kocaman ineklerden tutun köpekler gibi kıvrılıp kıyıda köşede uyuyanlara; birbirlerini yalamak için dörtlü beşli çemberler yapanlardan tutun kocaman dilleriyle elinizdeki yiyeceklere ortak olanlara kadar çeşit çeşit sahneler her gün yaşanıyor. Diğer yandan da sokak satıcıları ya da dükkan sahipleri tarafından kovalanan, dövülen inekler de var.

Fotoğraf: Burak Bilen
Fotoğraf: Burak Bilen

Kutsal ineklerin en büyük yararları ise insanlar tarafından üretilen atıkları yemeleri ve ayrıştırmaları olabilir. Kağıt karton dahil ne bulsa yiyen inekler temizlik yaparken sokaklara işemeyi de ihmal etmiyorlar. Maymunlarla, köpeklerle ve insanlarla yaşamanın yolunu çok iyi bilen ineklerin büyük çoğunluğu hallerinden mutlu görünüyor. Sokakların egzoz dumanı ya da sanayi pisliği kokmasındansa tezek kokması daha tercih edilesi gibi görünüyor.

Fotoğraf: Burak Bilen
Fotoğraf: Burak Bilen

Başlık Fotoğrafı: Rajesh Kumar Singh / AP

SON YAZILAR

Antik dönemde denizlerin kırmızı olduğunu biliyor muydunuz?

Hayal ya, demem o ki, zaman yolculuğu yapıp antik dönemde yaşayan birisiyle karşılasanız size denizlerin kıpkırmızı rengi olduğunu söyleyecekti. Renkleri ve renklerin tarihini hiç araştırdınız mı? Biraz...

A unique visual feast from the depths of Hindu mythology: Holifest

HoliFest, a colorful and vibrant celebration, is observed annually in India during the month of March. Rooted in Hindu mythology, this event is based on...

Hindu mitolojisinin derinlerinden eşsiz bir görsel şölen: Holifest

Holifest, Hindistan'da her yıl Mart ayında kutlanan renkli ve coşkulu bir festivaldir. Hindu mitolojisinin derinliğine işaret eden bu etkinlik, iki farklı hikayeye dayanır. Festivaldeki renkler,...

Viyana kafeleri ve Osmanlı’dan Viyana’ya giden kahve

Temmuz ayında kendimize bir güzellik yaptık. Bu güzelliğin içinde kısa bir Viyana gezisi de vardı. Gideceğimiz yerlere dair bilgi edinmek için web sayfalarında gezinirken Viyana...
Burak Bilen
Burak Bilen
Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Hindistan'da aldığım ve deneyimlediğim yoga öğretisini paylaşmaya çalışıyorum. Ekoloji, yemek kültürü ve yoga ile ilgileniyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol