Okuma süresi: < 1 dakika

Hollanda’da başlattıkları “Dit is normaal” programını yürüten Alexander Spoor ve Sacha Harland’ın hazırladıkları sosyal deney, Batı ülkelerinde yükselişte olan İslamofobi’nin geldiği noktayı gösteriyor.

Hazırlanan sosyal deneyde satın aldıkları İncil’in kapağını Kuran ile değiştiren Spoor ve Harland, İncil’de yer alan ve günümüzde Batı ülkelerinin vatandaşları tarafından hoş görülmeyen ayetleri yolda gördükleri insanlara okudu.

Özellikle Paris saldırısından sonra İslam inancının inceleme altında olduğunu vurgulayan yapımcılar, “Batı kültürünü etkileyen Hristiyanlıkta durum nasıl?” sorusunu sorarak harekete geçti.

Kuran Sosyal Deney 2

Diken’in haberine göre, deney kapsamında, İncil’de Batı yaşam tarzına aykırı yerler işaretlenip, Kuran’da yer aldığı belirtilerek insanlara okundu ve tepkileri ölçüldü.

Gelen tepkilerden bazıları ise şöyle: “Eğer bu kitapla ve içerisindeki türde düşüncelerle büyümüşseniz, bu sizin de düşünce tarzınızı etkiler”“Dünya değişiyor ve bu düşünceleri buna adapte etmeleri gerekiyor”, “Bir insan buna nasıl inanabilir? Bana inanılır gelmiyor.”

Ayetleri İncil ile kıyaslamalarını isteyen ekibin sorusuna ise katılımcılardan “Kuran daha agresif”, “Kadının rolü İncil’de daha farklı”, “İncil daha barışçıl” açıklamaları geldi.

Spoor ve Harland’ın kitabın aslında İncil olduğunu açıklamasının ardından katılımcılar oldukça şaşırdı. İçlerinden bir katılımcı, “İnanılmaz, iğrenç bir durum! Gerçekten bu bir önyargı, ben pek önyargılı olmamaya çalışırım ama demek ki önyargılıymışım” açıklamasında bulundu.

Hazırlayan: Burak Avşar