Okuma süresi: 3 dakika

Hepimiz kitap okurken, bisiklet sürerken, yürürken, kahvemizi veya şarabımızı içerken, yalnızken ve en güzeli de yolculuk yaparken müzik dinleriz. Yapmayı sevdiğimiz şeylerin çiçeklenmesini sağlayan bir şey varsa da bu şüphesiz açtığımız müziktir.

Sizlere herkesin yapmayı sevebileceğini düşündüğüm ve bunları yaparken dinleyebileceğiniz birtakım müzik listeleri hazırladım. Her başlık kendine ait öncelikli dinlemenizi tavsiye ettiğim albümlerden oluşmakta.

Keyifli dinlemeler.

Kitabınızı okurken

Kitap okurken dinlemekten en çok zevk aldığım, beni kitabın içine bırakan bir müzisyeni tercihinize sunuyorum: “Ludovico Einaudi – Una Mattina Album”. Ludovico Einaudi İtalyan pianist ve bestekârdır. Klasik ve deneysel müziğin yaşayan en büyük temsilcilerinde biri olarak görülür. Bazı insanlar tarafından “modern çağın Mozart”ı olarak anılır. Aynı zamanda Sıkı Dostlar, I am Still Here gibi filmlerin müziklerini de yaptı. Ludovico Einaudi’yi yakından takip etmek isterseniz resmi sitesini buraya bırakıyorum.

Diğer öneriler:
Julian Bream plays John Dowland
Angelo Badalamenti – Final Miles
Empyrium – Dying Brokenhearted
Eleni Karaindrou Best Of Collection 55 Minutes Piano Playlist
Mikis Theodorakis – Paola

Şarabınızı yudumlarken

Şarap içmenin ayrı bir büyüsü olduğunu düşünürüm hep. Çünkü bir hikâyesi olduğunu bilirsiniz. Saklanılan şarap şişeleri, belki tıpaları, isimleri…

Bu başlık için de bu albümü sunuyorum: “Melody Gardot – Currency Of Man Album“. Melody Gardot, Philadelphia doğumlu jazz ve blues sanatçısı. Hem üzücü hem de “Bu olay olmasaymış böyle bir yeteneği kimse dinleyemezmiş” diyebileceğimiz bir hikâyesi var. Bisiklet sürerken bir arabanın ona çarpması sonucu ağır beyin travması geçirir ve tedavi gördüğü hastanede doktorlardan biri onun yeteneğini keşfeder. Şarkılarını kaydetmesini önerir. İlk albümü “The Bedroom Sessions“ı 2005’te çıkarmasıyla biz artık onu tanımış oluruz. Melody Gardot’un internet sitesi ise şurada.

Diğer öneriler:
Calogero – Danser Encore
Billie Holiday – Crazy He Calls Me
Daughrer – Smother
Marie Fisker – Ghost of Love
Kat Frankie – People
Sophie Hunder – Le Vent Nous Portera
Marianne Faithfull – Children of Stone
Devendra Banhart- Freely
Evgeny Grinko – Valse
Wickerbird – Indian Blankets
New York Rock&Roll Ensemble – Dedication
Tindersticks – Another Night In

Yolculuk

Yaşamlarımızın kaosundan sıkılıp kaçmak istediğimizde, bedenimize ve ruhumuza izin vermek, onunla birlikte yola çıkmak istediğimizde yanımızdan eksik etmediğimiz sırt çantamız, fotoğraf makinamız ve bir de müziklerimiz vardır. Yolculuğunuzun sakin ve soft tonlarda devam etmesini istiyorsanız önerim: “Kings Of Convenience – Decleration of Dependence ve Riot on Empty Street Albümleri“.

Norveçli indie-folk ikilisi olan Kings of Convenience Erlend Øye ve Eirik Glambek Bøe üyelerinden oluşmaktadır. Sakin vokaller, zarif gitar ritimleri ve su gibi akan piyano melodileri.. İkili aynı zamanda birbirlerini çocukluktan beri tanır ve sürekli müzik içindedirler. İlk albümleri “Ouite is The New Loud”tur. Kings of Convenience müzikleri benim tabirime göre zarifliğin ve sakinliğin grubudur. İkilinin internet sitesi şurada.

Doğu ritimlerini sevenler için alternatif iki öneri sunacağım: “Anouar Brahem ve Ibrahim Maalouf”.


Diğer öneriler:
Joe Bonamassa – Drive
Lilium – The Trap
Matt Elliott – The Falling Song
The Handsome Family – Far From Any Road
Will Oldham & Joya – Idea and Deed
The Smiths – Unloveable
Marianne Faithfull – Falling Back
Tindersticks – Let’s Pretend
Aurora – Running With The Wolves

Bisiklet sürerken

Üzerindeyken kendi ayaklarınızla başka bir dünyaya gittiğinizi hissediyorsanız bunun bisiklet olduğunu bilirsiniz. Hem ekolojik hem ruhani bir şey olan bisiklet beden sağlığınız için de tercih edilmesi gereken bir mekanizma. Tabii ki bisiklet sürerken etrafından geçtiğiniz şeylerin farkındalığını arttıran müzikler vardır. Uzun veya kısa bisiklet seyahatleriniz için önerdiğim öncelikli albüm: “Andrew Bird – Break it Yourself Album“.

Andrew Bird ABD’li besteci,şarkıcı ve söz yazarı. Şuanda Chicago’da yaşamaktadır. Keman,gitar ve mandolin çalan Andrew Bird rythme latin, rock, ravel ve soul türlerinin etkisinde folk müzik ürünleri verir. “Andrew Bird Müziği” diye bir tabir oluşturabiliriz çünkü oldukça özgün müzikler ortaya çıkarmıştır. Andrew Bird resmi internet sitesi buradan ziyaret edebilirsiniz.


Diğer öneriler:
Zuzana Navarova – Naruby
Klezmaholics – Ich Hob Dıch Tsufil L.
Imany – You Will Never Know
Imany – Take Care
Ta P’tite Flamme – Amelie Les Crayons
Teresa Salgueiro – Lisboa
Kalyi Jag – Shej Sabina
Alan Dalon – Memories
The Mamas and The Papas – California Dreamin
Zef – Musike Mazurka
Nouvelle Vague – Dance with Me
Fool’s Garden – Lemon Tree
Emiliana Torrini – Jungle Drum

Kahvenizi içerken

Hepimiz güne başlarken,gün ortasında,ders aralarında, gün bitiminde kahve molalarına ihtiyaç duyarız. Ya da bazen kendimize özellikle zaman ayırıp müziğimiz eşliğinde kahvelerimizi içeriz. Kahve içimleriniz için önerebileceğim bazı şarkılar:

Noora Noor – Forget What I Said
Aurora – Runaway
Chinawoman – Show Me The Face
Noora Noor – Gone With The Wind
Ane Brun – Oh LOve
he Innosence Mission – What A Wonderful World
Doris Day – Fly Me To The Moon
Keaton Henson – You
Vök – Before
Mandolin Orange – Thar Wrecking Ball
Françoise Hardy – Le Temps De L’amour
Yo La Tengo – My Little Corner Of The World
Cesaria Evora – Sodade