Okuma süresi: < 1 dakika

Sloganı “İyi haberler de duymak…“, teması “Nefes – Geriye Bakış / Retrospektif“. Her yıl farklı bir tema, farklı bir slogan. Şimdilik beş bin izleyicisi var bu çok şeye sevdalı festivalin. Evet, festival. Van’da her şeye rağmen bir sinema festivali var, biliyor musunuz?

Uluslararası Van Film Festivali bu yıl beşinci defa düzenleniyor. Festivalin özelliği her yıl farklı bir slogan kararlaştırıp farklı bir tema işlemesi.

İlk yılında Van için: deprem-doğal afetler, ikinci yıl Barış’ın diliyle, barışa ithaf, üçüncü yıl Göç ve Sınır: Mülteci Yaşamlar ve dördüncü yıl Kültürel miras: 100’leşme işlendi.

Festival bu girişim ve temayı; halkın sanatsal sağduyusunun, kültürel yaşamın korunması ve zenginleşmesi amacıyla, etkinliklerle farkındalık yaratmak isteği olarak açıklıyor.

Her yıl bir konuk ülke seçen festivalin bu yılki konuğu Rusya. Dört yıllık festival arşivi, bu sene Retrospektif sergi olarak sunulacak.

Bize bir de mesajları var:

Bugün sahiplenin ki, yarın övünç payınız olsun! 

van golu film festivaliBu yıl 28 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek festivale katılmak isteyen yapımcılar ve yönetmenler başvurularını, başvuru formu ve yönetmeliği festivalin internet sitesinden indirerek [email protected]fest.org e- mail olarak göndererek gerçekleştirebilirler.

Başvurular en geç 08 Eylül 2016 tarihine kadar VENGO FİLM, Cihangir Mahallesi Kazancı Yokuşu Sokak No: 26 Daire: 3 Beyoğlu / İstanbul adresine  yapılmalıdır.