Okuma süresi: 2 dakika

İzmir Kalkınma Ajansı destekli İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Güneş ve Rüzgâr Hibrit Enerji Santralinin açılışı resmi törenle yapıldı.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) destekli İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Güneş ve Rüzgar Hibrit Enerji Santrali açıldı. İKÇÜ Rektörü Prof. Dr Galip Akhan, AB Uyum Komisyonu Başkanı ve İzmir Milletvekili Prof.Dr. Mehmet Tekelioğlu’nun da aralarında bulunduğu törene pek çok akademik, idari, resmi personel ve öğrenciler katıldı.

İKÇÜ Rektörü Prof.Dr. Galip Akhan, atom bombasıyla son bulan savaşlarda insanoğlunun kendisine zarar verdiği gibi çevreye de olağanüstü tahribatta bulunduğunu ifade etti. Akhan, çevreye hâkim olmak için çevreye zarar verildiğini belirterek şöyle konuştu: “Bir gün çevre öyle bir noktaya gelecek ki çevreyi kendi lehimize kullanalım derken bize imdat diyecek. Çevremizi yok etmeden geri dönüşü olmayan bir noktaya gelmeden yeşile, ekosisteme sahip çıkmalıyız. Bilimi sadece insanların refahını korumak için değil de çevreyi de korumaya yönelik kullanmalıyız. Bunun için de yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak çok önemli. Bu konuda duyarlı projeleri geliştiren üniversitemiz yüzde 75 İZKA’nın desteğini alarak yüzde 25 kendi kaynaklarımızla böylesine önemli bir adım atmış oldu. Destek veren herkese minnetlerimizi sunuyoruz.”

”Türkiye gibi doğal kaynakları kıt bir ülke çalışmalı”

AB Uyum Komisyonu Başkanı ve İzmir Milletvekili Prof.Dr. Mehmet Tekelioğlu, Türkiye’nin enerji sorununu hatırlatarak her yıl yüzde 5 büyümeyi hedeflemiş bir ülkenin aynı oranda enerjide de büyümesi gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye gibi doğal kaynakları kıt bir ülkenin enerji konusunda çalışmaya ihtiyacı olduğunu anlatan İzmir Milletvekili Prof.Dr. Mehmet Tekelioğlu, şunları söyledi: “Cari açığımızın büyük kısmı enerjiden kaynaklanıyor. Türkiye bu cari açığını kapatabilmek için yabancı sermayeye muhtaç. Buraya yatırım yapacak yatırımcının gelecekle ilgili endişe yaşamaması gerekiyor. Buna hukuken öngörülebilirlik diyoruz. Türkiye’de son zamanlarda yabancı sermayenin ülkemize ne kadar çok giriş yaptığını göz önüne alacak olursak bu konuda çok ilerilere gittiğimizi söyleyebiliriz.”

İZKA Başkanı V. Murat Yılmazçoban da, 2012 yılından itibaren, yenilenebilir enerji konusunda 25 milyon TL’lik desteğin İzmir içinde hem tesislere destek sağlamak hem de ekipmanların üretimi ve tasarımı konusunda sağlandığını kaydetti. Yurt dışındaki yatırımcıları İzmir’e çekmek adına yenilenebilir enerji alanında çalışmalar yürüttüklerini belirten Yılmazçoban, “Bir yatırımı bölgeye çekmek için teknolojinin yanı sıra yeterli insan kaynağına da sahip olmak gerekir. İKÇÜ bu noktada farklılık arz etmektedir. İKÇÜ’den mezun olacak öğrencilerimizin sektöre hakim olması gelecek yatırımları kolaylaştıracaktır” dedi.

”Sahip olduğumuz potansiyelin onda birini bile kullanmıyoruz”

İKÇÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı ve proje yürütücüsü Prof.Dr. Salih Okur da, proje hakkında bilgi verirken güneş ve rüzgar enerjisinin dünyada geldiği önemli noktayı vurguladı. Enerjide dışa bağımlılığın önüne geçilmesinin yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılmasından geçtiğini vurgulayan Dekan Prof.Dr.Okur, şöyle konuştu: “Güneş enerjisi konusunda Avrupa lideri olan Almanya, tüm elektrik tüketiminin yüzde 31’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamaktadır. Ülkemiz bu konuda çok şanslı. Ancak, biz sahip olduğumuz potansiyelin onda birini bile kullanmıyoruz. Genç bir üniversite olarak daha dördüncü yılımızda böylesine önemli bir projeyi hayata geçirmiş olduk. Hem santralden enerji üretme noktasında hem de güneş enerjisi sektörüne teknik eleman kazandırma noktasında güzel adımlar atmış olduk.”

CN Gaz Genel Müdürü Ünal Özturgut da, projenin yıllık 180 bin TL değerinde enerji üretim öngörüsü bulunduğunu belirterek bir buçuk yıl sonrasında üniversite tarafından harcanan maliyetin geri dönüşünün sağlanacağını kaydetti. Özturgut, normalde güneş enerjisi santrallerden geri dönüşün doğru projelendirmeyle altı yılda olduğunu belirterek “Ancak, bu projede, İZKA’nın rolü oldukça büyük. Yenilenebilir enerji konusunda Türkiye’de ilk kez böyle bir projeye destek oldu. Hatta diğer 25 kalkınma ajansı bu projeyi örnek alarak peş peşe yenilenebilir enerjiye destek vermeye başladı. İKÇÜ’nün projesinin desteği ile İzmir bu konuda lider oldu” diye konuştu.

Güneş enerjisi kursiyerlerinin sertifika almasının ardından protokole teşekkür belgesi ve fidan hediyelerinin takdimi gerçekleşti. Santrallerin açılışı, yoğun yağış nedeniyle konferans salonunda sembolik bir açılışla yapıldı.