Okuma süresi: 2 dakika

Yerli Avokado, Ankara’da kurulmuş “şimdilik” mekânsız, vegan bir oluşum.

İki işsiz kadın gazetecinin ortak dertlere, sorunlara bir dayanışma imkanı sunma amacıyla kurduğu Yerli Avokado, bu dayanışmayı mümkün olduğu kadar büyütebilmeyi diliyor. LGBTİ+lar, kadınlar, işsiz gazeteciler için imkan yaratmayı isteyen Yerli Avokado, şimdilik mekânsız olduğu için sömürüsüz tüm mutfakların kendi mutfağı olduğunu savunuyor. Bunun bir özgürlük sağladığını belirten vegan oluşum, dayanışmayı büyütme amaçlarının ancak bir merkezleri olduğunda amacına ulaşacağının da farkında. Bu yüzden, asıl hayallerinin vegan bir atölye kurmak olduğunu ve bu atölyenin başkalarına da iş imkânı sağlayacağını belirtiyor. Veganlığın zengin işi olarak algılanması, veganların sürekli avokado yediğinin düşünülmesi canlarını oldukça sıktığını söyleyen Yerli Avokado, isminin de biraz bununla dalga geçmek olduğunu vurguluyor.

Uygun fiyata, enfes vegan tatlar ile Ankaralıları buluşturmayı amaçlayan iki gönlü zengin kadın, Yerli Avokado’ya 2017’nin Haziran’ında kurabiye ve kek yaparak başladı. Yeni tarifleri, tatlarını deneyenlerden eleştirileri ekleyerek ilerleyen bu vegan oluşum şimdi de doğum günü pastaları, minik tahinli fındıklı kurbişleri -meşhur olan tahinli kurabiyelerini bu şekilde ifade ediyorlar-, dereotlu zeytinli poğaçaları, sebzeli kişleri, ıslak kekleri, cup cakeleri, mercimekli börekleri ile iştah açmaya ve veganlığı anlatmaya devam ediyor. Ayrıca, organizasyonların içerisinde yer almaya, katıldığı organizasyonları veganlaştırmaya çabalıyor.

Yerli Avokado, sadece vegan yiyecekler satan ancak vegan olmayanların da bayılarak yiyeceği gönlü zengin tatlar vadediyor. Aklınıza gelen her tadı vegan şekilde sunmaya çalışıyor. Bu konuda da oldukça başarılı ve iddialı olduğunu söyleyebiliriz.

Mutfağı dönüştürerek kendi hikâyelerini yazmaya çalışan iki kadın olarak yola çıkan Yerli Avokado, bunu yaparken sömürünün olmadığı, dayanışma ile büyüyecek bir oluşum hayal ediyor. Küçük ama sağlam adımlarla da büyüyor. Yerli Avokado, bir gün açacağı üretim atölyesinde kendi hikâyesini arayan herkese destek olmaya gönüllü olduğunu da sözlerine ekliyor. 

Gönlü zengin vegan tatlara ulaşmak isteyenler Yerli Avokado’ya Facebook ve Instagram sayfalarından ulaşabilirler;

Facebook: https://www.facebook.com/yerliavokado/

Instagram: https://www.instagram.com/yerli_avokado/