Ana SayfaEkolojiİklim & Suİklim değişikliğini ve korumayı öncelikli gören 17 yeşil sanatçı

İklim değişikliğini ve korumayı öncelikli gören 17 yeşil sanatçı

-

Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi mevzular hiçbir zaman manşetlerden uzak kalmıyor. Ekolojik hassasiyete sahip kimi sanatçılar ise bu konularla her zamankinden daha ilgili. Heykeltıraşlar, ressamlar, fotoğrafçılar ve diğer sanatçılar, bilimsel ve sanatsal dünyayı birbirine bağlayarak çevreciliği öncelik haline getirebilecek güce sahipler ve ekolojik girişimleri kültürel diyalogların en tepesine taşıyabilirler. Gelin, 18 “yeşil sanatçı”nın küresel ısınmaya nasıl dikkat çektiklerine bakalım:

1. Olafur Eliasson’un buzulları

“Your Waste of Time” için Olafur Eliasson, İzlanda’nın en büyük buzulu Vatnajökull’dan kopan buz parçalarını sergiledi. Güneş panelleriyle elde edilen güç aracılığıyla soğutulan bir galeride sergilenen buz “heykeller”, 800 yıllık dünyadaki varlığı boyunca, insanın fiziksel deneyimini bir perspektife koyarak sunmuştur. Ken Johnson, The New York Times’da 2013’teki haberinde Eliasson’un sergisinden alınan en büyük dersi “küresel ısınma zarar görmüş doğanın intikamını alıyor” şeklinde ifade etmiş.

Olafur Eliasson. “Your Waste of Time" (Zaman Kaybın) sergisi. 2013. EXPO 1, New York. Fotoğraf: Matthew Septimus.
Olafur Eliasson. “Your Waste of Time” (Zaman Kaybın) sergisi. 2013. EXPO 1, New York. Fotoğraf: Matthew Septimus.

2. David Maisel’in açık maden çukurları fotoğrafları

İlk bakışta, David Maisel’in muhteşem fotoğrafları bir başka gezegenin doğal güzelliklerini mercek altına alıyor gibi görünüyor, ancak fotoğrafladığı koyu mavi girdaplar ve kırmızı kraterler aslında ABD’deki kontrolsüz ağaç kesimi, askeri testler ve madencilik gibi eylemlerin sonucunda çevresel olarak etkilenmiş yerlerin görüntüsü. Maisel kendi internet sitesinde “Maden sahalarında peyzajın başına gelen felaketle ilgili, formal güzelliği ve çevresel politikası açısından dikkatimi cezbeden bir konu buldum” şeklinde fotoğrafların hikâyesini anlatmıştır.

David Maisel, “Maden Projesi” / Montana, ABD, 2013. 122 x 122 cm. Haines Gallery.
David Maisel, “Maden Projesi” / Montana, ABD, 2013. 122 x 122 cm. Haines Gallery.

3. Luzinterruptus’un atık labirenti

Luzinterruptus sanat kolektifi sürekli olarak Avrupa’daki politik ve sosyal sorunları ele almış. Plastik Atık Labirenti de bunlardan biri.

Sanatçılar “Günlük tüketilen plastik atığın miktarını şiirsel bir yolla insanlara göstermek istiyorduk” şeklinde bu serginin niyetini ifade ediyorlar. “Gelişmekte olan ülkelerde oldukça ciddi sorunlara yol açan şişelenen su sektörüne dikkat çekmenin yanında, büyük şirket sahiplerinin ve vicdansız egemen sınıfların eşsiz zenginliği için ülkelerindeki su kaynaklarının özelleştirildiğini vatandaşlara göstermek istedik.”

4. Amanda Schachter ve Alexander Levi’nin Hasat Kubbesi

Mimar Amanda Schachter ve Alexander Levi’nin devasa Harvest Dome 2.0 çalışması 450 şemsiye ve 128 su şişesinden oluşuyor ve New York’taki Inwood Hill Park’ın koyunda sergileniyor. “Performans Mimari”nin bir parçası sayılan, 7 buçuğa 5 buçuk metre boyutlarındaki küresel yapı, dünyadaki çöplerin akıl almaz şekillerde kullanılabileceğini gözler önüne seriyor.

Amanda Schachter ve Alexander Levi'nin hasat kubbesi

5. John Sabraw’ın zehirli çamur resim sergisi

Ressam ve profesör John Sabraw, Ohio Nehri bölgesindeki zehirli atıklarla kendi pigmentlerini kendisi üretmiştir – yoğun sarı ve kırmızılar terk edilmiş kömür madenlerinin oksitlenmiş çamurlarından elde edilmiş. Çin’den ithal edilen demir oksitli boyaları satın almak yerine, bölgenin kirlilik problemini gün ışığına çıkarmak için terkedilmiş kömür madenlerinden suya bulaşan ağır metalleri kullanmayı tercih etmiş.
Sabraw, Huffpost’a verdiği röportajda “Sanatçılar, bilim insanları gibi toplumumuzda önemli bir role sahiptir” demiş ve eklemiş: “Varlıkları farklı gör, bu vizyonda harekete geç, başarısızlıkları rapor et ve başar.”

John Sabraw'in zehirli camur resim sergisi

6. Naziha Mestaoui’nin sanal ormanı

Naziha Mestaoui’nin One Beat One Tree (Bir Ritim, Bir Ağaç) projesi sanal bir ormanı kentsel alanlarınıza getiriyor. Sanal ormanın titreşen sınırları sanki doğal dünya ile gelişmiş teknoloji arasındaki sınırı sergiliyor. Dijital ağaçlar aslında bir insanın kalp ritmi ile gelişiyor, seyirciler bu olaya akıllı telefonlarındaki sensörleri kullanan bir uygulama ile dâhil olabiliyor. Proje kapsamında, uygulamayı indirip etkinliğe katıldığınız zaman oluşturduğunuz her bir sanal ağaç için dünyanın her bir köşesinde ağaçlar dikiliyor. Proje, başlamasından itibaren iki yıl içinde 13 bin ağacın dikilmesine vesile olmuştur.

Naziha Mestaoui'nin sanal ormani

7. Rachel Sussman’ın “En Yaşlı Şeyler”i

Fotoğrafçı Rachel Sussman geçen 12 yıl boyunca seyahat etmiş ve dünyanın yaşayan en yaşlı organizmasını bularak fotoğraflamak istemiş. Mojawe Çölü’nden Avustralya kıyılarına, Grönland’ın buzlu uzantılarına, insan istilasının etkisindeki yeryüzünün durumuna ışık tutarak, 80 bin yıl yaşama yeteneğine sahip canlı organizmaların portrelerini yakalamış. Sussman, Brain Pickings’e yazdığı yazısında “Aşırı uzun ömür, bu dünyadaki kalıcılığımızın çok uzun olacağı gibi sahte bir his içinde bizi yatıştırabilir ama yaşlı olmak, ölümsüz olmakla aynı anlama gelmiyor” şeklinde çalışmasının ana fikrini açıklamış.

Rachel Sussman'in en yasli seyleri

8. Barry Underwood’un elektrik peyzajı

Resim, fotoğraf, performans, sinema ve peyzaj sanatını birleştiren Barry Underwood, kompozisyonunu ışık kirliliği, ağaç katliamı gibi çevresel konuları elektrik ihtişamı içinde birleştiriyor. Underwood, HuffPost’a verdiği röportajında “Benim niyetim çok ağır bir şekilde ele alınmayan çevresel konuları tasvir etmek” diyerek amacını açıklamış.

Barry Underwood'un elektrik peyzaji

9. Paulo Grangeon’un 1600 pandası

Fransız heykeltıraş Paulo Grangeon, nesli tükenmekte olan hayvanlara dikkat çekmek için alışılmadık mekân kullanımları tasarlıyor. Şehir şehir gezen sergisi Pandas on Tour için 1600 adet kartondan panda tasarlamış. Dünyadaki yaklaşık panda sayısının ise 1596 olduğu düşünülüyor. 2008’de başlattığı bu sergi World Wildlife Fund tarafından desteklenmiş ve Eiffel Kulesi’nin çevresi de dâhil olmak üzere 20’den fazla ülkede, farklı kentlerde sergilenmiş.

Paulo Grangeon'un 1600 pandasi

10. Daan Rosegaarde’nin vakumu

Hollandalı bir sanatçıdan Pekin’deki yoğun hava kirliliğini çözmesini isteyin ve neyle karşılaşacağınızı hayal edin. Daan Roosegaarde’yi takip ederseniz, bu sorunun cevabı olarak Duman çalışmasını bulacaksınız. Roosegaarde’nin Duman çalışması, yer altında konuşlandırılmış bakır bobinler aracılığıyla bir elektrostatik alan oluşturup havadaki kirliliğe neden olan partikülleri emen bir sisteme sahip. Bir nevi elektrik süpürgesi prensibine sahip bu tasarım, kirli havayı bir yerde balon gibi toplayıp korkunç manzarayı gözler önüne seriyor.

11. Aida Slova’nın çöp kutuları

Bişkek’teki Kyrgyz caddesinden sanatçı Aida Sulova, halkın inanılmaz boyutlara ulaşan atık problemiyle yüzleşmesi için çöp kutularını adeta bir tuval gibi kullanıyor. Wooster Collective’e göre Sulova ağzını açmış insan portrelerinden oluşan çeşitli fotoğrafik çalışmaları çöp kutularının üzerine yapıştırıyor ve insanlara bu atıkların bir şekilde dönüp dolaşıp bedenlerine girdiklerini hatırlatmaya çalışıyor.

Aida Sulova'nin cop kutulari

12. Chris Jordan’ın tüketim portresi

isimli çalışmasında, tüketim sorununu kendi perspektifinden ele alıyor. Çalışmalarıyla günümüz toplumunun ardında bıraktığı enkazı, devasa cep telefonu atıklarından kullanılmaz hale gelmiş araba yığınlarına, hipnotize edici rakamlara ulaşmış verilerle gözler önüne seriyor. Jordan, The Huffington Post’a verdiği demeçte “Bu manzaralar karşısında nutkum tutuldu. Fakat sonrasında huşu içinde çekiciliklerini fark ederek derinliklerine daldım. Tüketimimizin tahayyül edilemez boyutlara ulaştığını görmek ürkütücü, ıssız, garip bir şekilde alaycı ve ironik görünebilir, hatta bazen karanlık bir güzellik gibi benim için en göze batan özelliği ise şaşırtıcı derecede karmaşık olmasıydı” diyerek çalışmasından bahsediyor.

Cep Telefonları #2, Atlanta Fotoğrafçı Chris Jordan, “Tahammül Edilemez Güzellik: Amerikan Tüketiminin Portresi”
Cep Telefonları #2, Atlanta Fotoğrafçı Chris Jordan, “Tahammül Edilemez Güzellik: Amerikan Tüketiminin Portresi”

13. Gabriel Orozco’nun Bulunan Eşyalar sergisi

Gabriel Orozco 2012’deki sergisinde, Meksika’daki Arena Adası’ndaki çöp deposunda bulduğu 1200 objeyi Guggenheim Müzesi’nde sergiledi. Bulunan bu hazineler, kişisel eşyaların hikâyelerinde dair ipucu veriyor ve ziyaretçileri endüstriyel ve ticari dünyanın eserleri olan çöplerle yüzleşmeye davet ediyor.

Gabriel Orozco'nun bulunan esyalar sergisi

14. rAndom International’ın yağmur odası

2013’te fenomen olan “yağmur odası” ziyaretçileri yoğun yağmurun altında hiç ıslanmadan dolaşmayı deneyimlemeye davet etmiş. New York’taki EXPO 1’da sergilenen aktivite için müze yetkilileri “Bu çalışma ziyaretçileri bilimin teknolojinin ve insan dehasının çevremize nasıl etki edebileceğini gösterebilmek amacıyla dizayn edilmiştir” şeklinde çalışmanın amacını belirtmişler.

15. Agnes Denes’in buğday tarlaları

Agnes Denes, devasa boyutlarda mekân kullanımlarıyla bilinen bir sanatçı. En çok bilinen projesi Buğday Tarlaları: Yüzleşme için Manhattan’daki Wall Street ve Dünya Ticaret Merkezinin yakınında, yaklaşık 8 km²’lik bir araziye buğday ekti. Bir metropolün göbeğinde oluşturduğu bu vaha, bu bölgede oluşan izdihamla inceden dalga geçer bir kimliğe sahip.

Agnes Denes, Wheatfield, 1982, Courtesy of the artist and Leslie Tonkonow Artworks + Projects
Agnes Denes, Wheatfield, 1982, Courtesy of the artist and Leslie Tonkonow Artworks + Projects

16. Christo ve Jeanne-Claude’nin etrafı çevrilmiş adaları

Christo ve Jeanne-Claude, gezegenimizde dağınık hale bulunan doğal güzellikleri ziyaretçilere hatırlatmak amacıyla büyük alanları kullanmalarıyla bilinen arazi sanatçıları. Etrafı Çevrilmiş Adalar için iki sanatçı, Miami’deki Biscayne koyunda bulunan 11 adacığın etrafını yaklaşık 4 milyon metrekare yüzeye sahip, pembe renkli, yüzebilen, dokuma polipropilen kumaşla çevrelemişler. Etkinlik boyunca, 40 ton kadar yüzen atık temizlenmiş.

Christo’s “Surrounded Islands” take on the appearance of giant Lilly pads as the 3.1 million dollar art project in Biscayne Bay in Miami, May 7, 1983. The skyline of downtown Miami is in the background. (AP Photo/Pete Wright)

17. Mathilde Roussel’in yaşayan heykelleri

Fransız sanatçı Mathilde Roussel, insan bedeni formunda çim kütleler tasarlamış. Geri dönüştürülmüş materyallerle iskeleti oluşturan sanatçı, toprak ve çim tohumlarıyla içini doldurarak uygulamasını tamamlamış. Eseriyle vurgulamak istediği noktayı ise “Doğayı gözlemlemek ve neyi nasıl yediğimizin farkında olmak, dünyadaki gıda döngülerine karşı daha hassas olmamızı sağlayacak – bolluk ve kıtlık gibi – ve fiziksel, zihinsel ve spritüal olarak küresel gerçekliğe bizi bağlayacak” şeklinde ifade ediyor.

Mathilde Roussel'in yasayan heykelleri

Kaynak: The Huffington Post

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
Osman Zeybek
Osman Zeybek
Kitcsh sanatın peşinde. Doğaya saygı duyuyor. Yaşadığı mekânları güzelleştirmeye gayret ediyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol