Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nin (İPM) İklim Değişikliği alanında çalışan araştırmacı ve akademisyenlerin, bu alandaki çalışmalarını masaya yatıran İklim Kafe Konuşmaları serisinin bu yılki ilk buluşması 3 Ekim 2018, Çarşamba günü,  Karaköy Minerva Palas’ta gerçekleşecek.

İstanbul Teknik Üniversite Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nden Prof. Dr. H. Nüzhet Dalfes,İnsan Kökenli İklim Değişikliğinin Bilimi: Tarihsel bir Bakış başlıklı bir konuşma yapacak.

Buluşmada, insan kökenli iklim değişikliklerinin bilimsel tabanının gelişiminin tarihi özetlenecek, iklimbilim çalışmaları ile bilişimdeki gelişmelerin sinerjisi tartışılacak. Buluşma kapsamında şu çerçeve üzerinde durulacak:

“İnsan kökenli sera gazı artışlarının bilimsel tabanı sanıldığından çok daha geçmişe dayanır.

Birçok kişi Yer’in atmosferindeki karbon dioksitin artışının iklim üzerindeki etkilerinin bilimin nispeten yeni bir keşfi olduğunu düşünür. Halbuki, karbon dioksitin ve diğer sera gazlarının etkileri 19. Yüzyıl’ın sonlarından itibaren bilinmektedir. Benzer şekilde, fosil yakıtlar kökenli karbon dioksitin atmosferdeki birikimi ve okyanusların rolü yaklaşık 50 yıldan beri bilinmektedir.”

Bu yılın ilk İklim Kafe buluşmasında sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Konuşmacı: Prof. Dr. H. Nüzhet Dalfes – Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Tarih          : 3 Ekim 2018, Çarşamba
Saat           : 18:00-20:00
Yer             : Karaköy Minerva Palas, Giriş Katı Bankalar Caddesi No:2 Karaköy

İklim Kafe Konuşmaları Hakkında

İklim Kafe Konuşmaları, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi tarafından 2017-2018 öğretim yılında organize edilmeye başlandı. Bugüne kadar yapılan 5 buluşma boyunca 200 kişiyi ağırlayan etkinlik 2018-2019 öğretim yılı için de 5 buluşma hedefiyle başladı.

İklim değişikliği alanında çalışan araştırmacı ve akademisyenler, iki ayda bir bu alandaki çalışmalarını özel bir konu çerçevesinde masaya yatırıyor. İklim Kafe Konuşmaları’nda iklim değişikliğiyle ilgili çeşitli konuları, politikadan atmosfer bilimlerine, ekonomiden psikolojiye kadar disiplinler arası bir ortamda tartışmak üzere bir araya geliniyor.