Okuma süresi: < 1 dakika

Korku duyarız bazen. Bu çok doğal bir şey. Kaybetmekten, yaralar almaktan, bilinmezlikten, ölmekten korkmuşuzdur kimi zaman. Çeşitli sebeplerimiz olabilir ama hepimiz korkunun ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Birinin korktuğunu gördüğümüzde bunu anlayabililiyoruz. İnsan ya da insan-dışı bir hayvan olsun pek fark etmiyor. Hissedebiliyoruz o korkuyu bir şekilde. 

Videodaki bu inek de, neler olduğunu anlayana kadar korkudan gözyaşları döktü. Eski bir süt çiftliği kölesi bu ineğin ismi Emma. Eskiden yaşadığı süt çiftliği kapandıktan sonra yerel bir kasaba kesilmesi için gönderilmesi planlanıyordu. Ne iyi ki kurtarıcıları önce davranarak bu katliama müdahale ettiler. Bir römork üzerinde Almanya’daki Kuhrettung Rhein-Berg Barınağı‘ndaki yeni evine götürüldü. 

Barınaktaki ilk günlerinde Emma gerçekten korku içindeydi. Emma’nın stres içinde olduğunu videonun başında görebilirsiniz; korkunun ve mutsuzluğun gözyaşlarını döküyor. Lakin kalpkırıklığı çok uzun sürmedi. Emma’nın en kötü günleri sonunda arkasında kalmıştı. 

Barınağa vardığında diğer ineklerin de bulunduğu yeşil alanlara serbest bırakıldı. Diğer inekler hoş geldin der gibi Emma’nın etrafını sararak güven verici şekilde onu kokladılar. Şimdi diğer kurtarılmış ineklerle birlikte sömürüsüz, huzurlu bir şekilde yaşıyor. 

İnekler eti ve sütü için her gün sömürüye uğruyor. Çiftliklerde daha çok süt üretebilmeleri için zorla veya suni yollarla hamile bırakılıyorlar. Dünyaya gözlerini açan bebekleri ise doğumdan hemen sonra annelerinden çalınıyor.

Konu ile ilgili yazıları okumak için başlıkları tıklayınız:

Süt endüstrisinin bilmenizi istemediği 10 önemli gerçek
Yürek parçalayıcı bir annelik hikâyesi: Süt endüstrisinden kurtarılmış bir ineğin travmaları
“Bağırarak ve tekme atarak beni iteliyorlar!”
Bir soykırım yöntemi: Mezbahalar ve et tüketimi

Hayvanların sömürülmesine hiçbir şekilde ortak olma. Sesini çıkar, adımını at. Yapabilirsin bunu.

Kaynak: Heart Centered Rebalancing