Güney Afrika Wits Üniversitesi’nden bilim insanları, insan beynini eşzamanlı olarak internete bağlamanın bir yolunu bulduklarını açıkladılar. Brainternet adı verilen proje biyomedikal mühendisliği alanında büyük bir bilimsel gelişmeye imza attılar.

Bu projeyle beyin nesnelerin interneti ile www düğümüne bağlanıyor. Kullanıcının bağlanan EEG cihazı- Emotiv EEG beyin dalgalarını toplayarak, ucuz Raspberry Pi bilgisayara gönderdi ve verileri programlama arayüzüne aktardı. Böylece aktiviteyi gören biri internet sitelerini açabiliyor. Wits Üniversitesi’nden Adam Pantanowitz sistemden şöyle bahsediyor: “Brainternet yeni nesil beyin-bilgisayar arayüz sistemlerinin öncüsüdür. Normalde insan beynin bilgiyi nasıl işleyerek, çalıştığını anlamak kolay değildir. Brainternet bir insanın beyninin ve diğerlerinin anlaşılmasını kolaylaştırmayı hedefliyor.”

Beyin aktivitesinin sürekli görüntülenmesi ile interaktiflik mümkün oluyor. Pantanowitz bunun sadece bu projenin sunduğu imkânlardan biri olarak başlangıç olduğunu belirtiyor. Ekip kullanıcı ve beyni arasında daha interaktif bir tecrübeye imkan vermek için çalışmalarına devam ediyor. Beynin bu fonksiyonunda kurulan hâkimiyet halen oldukça kısıtlı, ancak bir kol hareketi kadar uyaran sağlanabiliyor.

Brainternet aynı zamanda akıllı telefon uygulamasıyla kaydedilerek, makine-öğrenme algoritması geliştirilebilir. Pantanowitz gelecekte ise beyinden hem girdi (input) hem de çıktı (output) bilginin mümkün olabileceğini belirtiyor. Gerçekten bu proje makine öğrenme ile beyin-bilgisayar arayüzlerinde heyecan verici gelişmelere imkan tanıyabilir. Bu projeden toplanan veri, beynimizin nasıl çalıştığını daha iyi anlamamızı ve beyin gücümüzü arttırmamızı sağlayabilir.

Alıntı: gercekbilim.com
Kaynakfuturism.com