Okuma süresi: < 1 dakika

“Hall, Rosbash ve Young’ın çalışmaları, daha önce bildiğimiz ve organizmanın günün doğal ritmine uyum sağlamasına yardımcı olan iç, biyolojik saatin nasıl çalıştığını gösterdi.”

İnsanlar ve diğer organizmaların hücrelerinde ortak bir ilkeye göre çalışan biyolojik saatin çalışma prensiplerini bulan 3 bilim insanı Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young bu yılki Nobel Tıp Ödülü’nün sahibi oldu.

Nobel Komitesi’nden ödülle ilgili yapılan açıklamada “Hall, Rosbash ve Young’ın çalışmaları, daha önce bildiğimiz ve organizmanın günün doğal ritmine uyum sağlamasına yardımcı olan iç, biyolojik saatin nasıl çalıştığını gösterdi. Bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya’nın devinimiyle nasıl uyumlu hale getirdiğini anlamamıza yardımcı oldu.” ifadeleri yer aldı.

Amerkikan üniversitelerinde akademik çalışmalarını sürdüren Hall, Rosbash ve Young, deneylerinde örnek organizma olarak meyve sineklerini kullandılar. Üç bilim insanı diploma ve altın madalya yanı sıra 800 bin euro değerindeki para ödülünü de paylaşacak.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, önümüzdeki salı günü Nobel Fizik Ödülü’nün, çarşamba günü de Nobel Kimya Ödülü’nün sahiplerini açıklayacak.

Haber Kaynağı: tr.euronews.com