Okuma süresi: 2 dakika

Bu üzücü fotoğraf, Norveç’e bağlı Svalbard Adası’nda fotoğrafçı Kerstin Langenberger tarafından çekildi. Buradaki yerel bilim insanları Svalbard’ın ayı popülasyonunda bir değişiklik olmadığını dile getirse de Langenberger, açlıktan kemikleri gözüken dişi ayıların gözüne çarptığını ifade etti.

Kerstin Langenberger

“Kalıp buzların rekor hızda gözden kayboluşuna, her yıl yüzlerce buzulun erimesine şahit oldum. İyi ve sağlıklı ayılar da gördüm evet ama aynı zamanda açlık çeken ve ölü ayılar da gördüm. Sahilde yemek için dolanan, rengeyiklerini avlamaya çalışan, kuş yumurtalarını ve yosunları yiyen ayılar da gördüm. Fark ettim ki iyi ve sağlıklı gördüğüm ayılar sadece uzun süre kalıp buzulların arasında kalabilen erkek ayılardı. Diğer yandan dişiler, yavruları meydana getirdiklerinden genellikle ince yapıdalar. Kalıp buzullar gün geçtikçe eridiğinden yemek olmayan alanlarda sıkışıp kalacaklar gibi gözüküyor” diye belirtiyor Langenberger.

Kutup Ayısı Buzul Erime
International Union for Conservation of Nature’ın (Doğa ve Doğal Kaynakların Koruma Birliği / IUCN) Kırmızı Listesi‘ne göre kutup ayıları duyarlı kategorisi içinde (Vulnerable diye belirtilir ve VU ile gösterilir). Bu şekilde ele alınmasının sebebi popülasyonlarının son 45 yıl içinde yüzde 30’dan fazla azalmış olmasıdır. Bu azalmanın sebebi ise habitatları deniz buzullarının hızlı erimesiyle oluşan kayıptır.

Ne yazık ki gelecek de parlak gözükmüyor. IUCN’nin raporuna göre küresel iklim değişimi kutup ayılarının yaşam alanlarına karşı tehlike teşkil ediyor. Denizdeki buzul alanların genişliğinin, kalınlığının, yenilenme zamanlarının yapılan son modellemeleri ne göre 50 – 100 yıl arasında ciddi bir deniz yüzeyi buzullarında azalma olacağına işaret etti.

Kaynak: IFL Science