Ana SayfaEkolojiDoğaNesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi (IUCN)

Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi (IUCN)

-

IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi, belirli bir bölge veya ülkedeki nesli tehlike altında olan bitki ve hayvan türlerini en kapsamlı şekilde derleyen listedir. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından (IUCN) tarafından yayımlanır.

Bu liste, binlerce türün neslinin tükenme tehlikesini değerlendirmek, kamuoyu ve yetkilileri uyarmak amacı ile hazırlanıyor. Bilimsel altyapı ile oluşturulan IUCN Kırmızı Listesi, biyolojik çeşitliliğin durumu konusunda en geçerli kaynak olarak kabul edilmektedir.

En son güncelleme 2006 Kırmızı Listesi, 4 Mayıs 2006 tarihlidir. 40 bin 168 türü ve buna ek olarak 2 bin 160 alttürü, sualtı nesillerini, alt nüfusu bir bütün olarak değerlendirir. Bir bütün olarak incelenen türlerden, 16 bin 118 tanesi tehlike altında olarak belirlenmiştir. Bunlardan, 7 bin 725 tanesi hayvanlar, 8 bin 390 tanesi bitkiler ve üç tanesi küf ve mantarlardır.

Doç. Dr. H. Reşit Akçakaya tarafından Türkçe hazırlanan IUCN Kırmızı Liste Sınıfları ve Ölçütlerini Bölgesel Düzeyde Uygulama İlkeleri belgesini inceleyebilirsiniz.

İsviçre merkezli Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birliği, 1984 yılında kuruldu. 89 devlet, 109 hükümet kurumu ve 800’den fazla hükümet dışı kuruluşu tek bir çatı altında topluyor.

Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi sınıf şeması
Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi sınıf şeması

 

İnternet sitesi: www.nationalredlist.org
Başlık Fotoğrafı: Infographiclist.com

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol