IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi, belirli bir bölge veya ülkedeki nesli tehlike altında olan bitki ve hayvan türlerini en kapsamlı şekilde derleyen listedir. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından (IUCN) tarafından yayımlanır.

Bu liste, binlerce türün neslinin tükenme tehlikesini değerlendirmek, kamuoyu ve yetkilileri uyarmak amacı ile hazırlanıyor. Bilimsel altyapı ile oluşturulan IUCN Kırmızı Listesi, biyolojik çeşitliliğin durumu konusunda en geçerli kaynak olarak kabul edilmektedir.

En son güncelleme 2006 Kırmızı Listesi, 4 Mayıs 2006 tarihlidir. 40 bin 168 türü ve buna ek olarak 2 bin 160 alttürü, sualtı nesillerini, alt nüfusu bir bütün olarak değerlendirir. Bir bütün olarak incelenen türlerden, 16 bin 118 tanesi tehlike altında olarak belirlenmiştir. Bunlardan, 7 bin 725 tanesi hayvanlar, 8 bin 390 tanesi bitkiler ve üç tanesi küf ve mantarlardır.

Doç. Dr. H. Reşit Akçakaya tarafından Türkçe hazırlanan IUCN Kırmızı Liste Sınıfları ve Ölçütlerini Bölgesel Düzeyde Uygulama İlkeleri belgesini inceleyebilirsiniz.

İsviçre merkezli Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birliği, 1984 yılında kuruldu. 89 devlet, 109 hükümet kurumu ve 800’den fazla hükümet dışı kuruluşu tek bir çatı altında topluyor.

Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi sınıf şeması
Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi sınıf şeması

 

İnternet sitesi: www.nationalredlist.org
Başlık Fotoğrafı: Infographiclist.com