Okuma süresi: 3 dakika

İstanbul’un bugüne kadar çekilen fotoğrafları hep birbirine benzer şekildedir. Camiler, şatafatlı saraylar, eski sokaklar, pazarlar ve martılar. Ancak İstanbul’un çok az kişinin farkettiği bir de öbür yüzü var. 32 yaşındaki fotoğrafçı ve mimar Yener Torun, Instagram hesabı üzerinden paylaştığı fotoğraflarda bize İstanbul’un modern yüzünü belgeliyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun arkasında bıraktığı mimari yapı pek çok fotoğrafçının ilgisini çekmiştir. Galata Kulesi’nin, Boğaz Köprüsü’nün ya da Kız Kulesi’nin fotoğrafını hangi birimiz çekmedi ki? Ancak bilinen İstanbul bundan biraz daha farklı. Özgün objektifiyle Instagram hesabı üzerinden paylaşımlarını gerçekleştiren fotoğrafçı ve mimar Yener Torun, İstanbul’un farklı bir yüzü olduğunu bizlere hatırlatıyor.

Yener Torun İstanbul 1

Washington Post’a verdiği röportajda İstanbul’un diğer yüzünü anlatan Torun şöyle söylüyor: “Bu fotoğrafları çekmemi sağlayan birincil etki; klasik, tek yönlü ve daha çok Doğu motiflerinin vurgulandığı çekimlerden uzaklaşarak şehrin daha farklı ve az bilinen yüzünü fotoğraflama isteği.”

“Daha sonrasında şehirde güçlü çizgilerin, canlı renklerin ve geometrik şekillerin peşine düştüm. Daha farklı açılardan çekilen fotoğrafların çeşitliliğini arttırmanın, hem benim hem de fotoğrafları takip eden insanlar için şehri anlama yönünde katkı sunacağına inanıyorum.”

Torun aynı zamanda şunu söylerken bizi de unutmadığı ortada: “Uzun süredir İstanbul’da yaşayan insanlar, çektiğim fotoğraflara bakınca gerçekten bu fotoğrafların İstanbul’da çekildiğine inanmayacak.”

Yener Torun İstanbul 2 Yener Torun İstanbul 9 Yener Torun İstanbul 8 Yener Torun İstanbul 7 Yener Torun İstanbul 6 Yener Torun İstanbul 5 Yener Torun İstanbul 4 Yener Torun İstanbul 3 Yener Torun İstanbul 18 Yener Torun İstanbul 17 Yener Torun İstanbul 16 Yener Torun İstanbul 15 Yener Torun İstanbul 14 Yener Torun İstanbul 13 Yener Torun İstanbul 12 Yener Torun İstanbul 11 Yener Torun İstanbul 10

Hazırlayan: Burak Avşar