Okuma süresi: 2 dakika

İnternette hızlıca yayılan ve tartışmalara yol açan kanguru fotoğrafı başlarda herkesin yüreğinini ısıtsa da işin aslı beklenenden çok daha karanlık.

Avustralya’nın güney ve doğu bölgelerinde yaşayan Doğu boz kangurularının bulunduğu fotoğraf aslında bir aile tablosu: Erkek kanguru ölen dişinin başını ellerinin arasına almış, yavruları ise onları izlemekte. İlk bakışta görenleri başka alemlere götüren bu duygu fotoğrafa vahşi yaşam uzmanlarından yanıt gecikmedi: “Gerçek sandığınız kadar masum değil.”

Doğu boz kangurusu
(Fotoğraf: Evan Switzer)

Kareyi Avustralya‘nın Queensland eyaletinde yakalayan fotoğrafçı Evan Switzer erkek kangurunun “korumacı” bir davranışta bulunduğu söylese de Sydney Üniversitesi’ndeki Dr. Derek Spielman’ın The Guardian gazetesine yaptığı açıklamaya göre erkek kangurunun dişi kanguruyla çiftleşmeye çalıştığı “oldukça açık”. Ayrıca Spielman; dişi kangurunun, kangurularda görülen yoğun çiftleşme davranışlarından olan ciddi taciz ve fiziksel şiddet sonucu öldürülmüş olabileceğini söylüyor. Ardından da erkek kanguru, dişiyi diğer rakiplerinden uzakta tutmaya çalışmış.

Spielman, The Guardian’a yaptığı açıklamaya göre dişilerle çiftleşmek için erkeklerin aralarındaki mücadele oldukça şiddetli ve çoğu zaman ciddi mücadelelere sahne olabiliyor. Çoğu zaman da, özellikle hedefteki dişi erkeğe karşı tepkisizse bu durum dişinin yoğun taciz ve fiziksel şiddetle karşılaşmasına yol açıyor ve hatta dişinin ölmesine sebep olabiliyor. Spielman, erkek kanguruların esasen öldürme amacı taşımadıklarını ama sonucun çoğunlukla bu yönde olduğunu da söylüyor. Bu yüzden de fotoğrafta dişi kanguruyla “ilgilenen” erkek ve yavru kanguru figürleri büyük bir yanlış anlaşılmadan ibaret.

Kanguru
(Fotoğraf: IB Times)

Avustralya Müzesi’nin önemli araştırmacılarından Dr. Mark Eldridge de fotoğraf hakkında görüşlerini paylaştı. Yanlış anlaşılma konusunda Spielman ile aynı fikirde olan Eldridge’ye göre yavru kanguru annesinin ölümünden habersiz bir şekilde süt içmek için annesine yanaşıyor. Yavru kanguru hakkında BBC’ye konuşan Eldridge kangurularda anne-yavru ilişkisinin çok güçlü olduğunu, bu yüzden de ölüm gibi zor durumlarda tepkilerinin ne olacağını kestirmenin pek mümkün olmayacağını söylüyor.

Maymunlar ve filler gibi daha zeki memelilerin tepkileri hakkında daha net ipuçları olsa da kanguruların nasıl davranacaklarına dair kesin kanıtlar şimdilik tam olarak bilinmiyor.

Kaynak: IFL Science