Okuma süresi: 2 dakika

Kış İran’da da kendisini diğer birçok ülkedeki gibi büyük ölçüde gösterdi. Ekonomik güçlüklerle artan evsizlik sonucu İranlılar sokaklarda evsizlere yardım etmek için örgütlenmeye başladı.

İran’ın büyük şehirlerinde evsizler için düzenlenen “şefkat duvarları” aynı zamanda internette yardımlarla ilgili bir tartışma da başladı. Fikir öncelikle kuzeydoğudaki Meşhed’de ortaya çıktı.

Bir Meşhedli sokaktaki duvarlara dizdiği kancalara askılarla kıyafet asmış, yanına da insanların yüzlerini gülümsetecek bir not bırakmıştı: “İhtiyacın yoksa bırak, ihtiyacın varsa al.” Bunun üzerine duvara paltolar, pantolonlar ve diğer birtakım kışlık kıyafetler bırakılmaya başlandı. Sosyal medyada binlerce paylaşılan bu fikir, hızla diğer şehirlere de yayıldı. Farklı şehirlerdeki şefkat duvarlarını fotoğraflayan sosyal medya kullanıcıları, “Evsizleri ve yoksulları soğukta korumasız bırakmayalım çağrısında bulunuyorlar.

Şefkat Duvarı

Şefkat Duvarı 2

Bir Facebook kullanıcısı, “Bu müthiş bir girişim. İnşallah bütün İran’a yayılır” derken bir başka kullanıcı da “Duvarlar insanları birbirinden ayırır aslında ama Şiraz sokaklarındakiler insanları birbirine yaklaştırdı” diyor. Bu projeyle, “Bu kadar ulusal varlığı olan bir ülkede insanlar birbirine yardım ediyor. İktidarda bulunanlar ise halkın gösterdiği sorumluluğu paylaşmıyor gibi” cümlelerle iktidara sitem edenler de var. İktidara gelen başka bir eleştiri de “Devlet adamlarımız bilge ve sorumlu olsalar bu kadar zenginlikle bu ülkede bir tek muhtaç insan kalmazdı” şeklinde. İranlıların bu tepkilerinden de anlaşılacağı üzere halk, kendilerinin bir şeyler yapmak zorunda kaldığına dikkat çekiyor ve hayat çok kısa, mümkün olduğunca iyilik yapmalıyız diyor.

Şefkat Duvarı 3

Resmî rakamlara göre İran’ın tamamında 15 bin evsiz var ancak medyada yer verilen bazı haberlerde sırf Tahran sokaklarında bu kadar işsizin yaşadığı, gerçek sayının çok daha yüksek olabileceği kaydediliyor. İran’da şefkat duvarının yanı sıra “karton üstünde uyuyanlar” adıyla bilinen, evsizlere yardım faaliyetleri düzenleyen çeşitli resmî kuruluşlar da var. “Şefkat duvarı”, evsizlikle mücadele eden diğer bir halk inisiyatii “Payan e Kartonkhabi”yi andırıyor. Bu girişim ile ise sokaklarda birden beliriveren buzdolaplarına evsizler için yiyecek bırakılıyor.

Kaynak: BBC