Ana SayfaKültür & SanatSinemaİşçi emekçi konseptli 25 yerli film

İşçi emekçi konseptli 25 yerli film

-

1. Maden (1978)

Maden ocağında çalışan devrimci İlyas (Cüneyt Arkın)’ın maden ocağındaki diğer işçilerle olan hikâyesini konu edinen film, işçi sınıfına “birleşin” mesajı veriyor.

2. Karanlıkta uyananlar (1964)

Türk sinemasında grev ve işçi sorunları üstüne yapılmış ilk filmdir. TÜRK-İŞ‘in desteğiyle yapımı gerçekleştirilen filmin gösterimi sorunlu olmuştur.

Gösterime girdiği birçok ilde film yasaklanmıştır.

3. Bereketli topraklar üzerinde (1980)

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal‘in 1954’te  yazdığı romanından, Erden Kıral tarafından 1979 yılında filme uyarlanmıştır. Filmde, para kazanmak umuduyla köyden ayrılıp şehre göçen üç arkadaşın başından geçenler anlatılır.

isci – emekci konseptli 25 yerli film3

4. Zerre (2012)

Zerre filmi yirmiden fazla ödüle sahip yönetmen Erdem Tepegöz‘ün ilk filmidir. Küçük kızı ve annesiyle büyük şehirde kendi ayakları üzerinde kalmaya çalışan bir kadının öyküsünü anlatır.

isci – emekci konseptli 25 yerli film4

5. Demiryol (1980)

Demiryolu inşaatında çalışan bir grup işçinin grev öyküsünü anlatan film de bol bol devrim ve emek içerikli mesaj verilmektedir. Polisle çatışma, yangın, grev kırıcılığı, tutuklamalar, eylemler…

isci – emekci konseptli 25 yerli film5

6. Otobüs (1975)

Film, Tunç Okan‘ın ilk yönetmenlik denemesidir. İsveç‘e kaçak işçi olarak götürülen, bir otobüs dolusu köylerinden başka bir şehir görmemiş insanın, Stockholm’e vardıktan sonra başlarından geçenleri anlatmaktadır.

isci – emekci konseptli 25 yerli film6

 

7. Çark (1987)

Dört fabrika işçisinin mücadele öyküsü anlatıyor film. Çeşitli fabrikalarda çalışan işçilerin her gittikleri yerde karşılaştıkları sömürü düzenine başkaldırmalarını işler. Bir iş kazası sonucunda bu dört emekçi arkadaş, işçileri bilinçlendirerek haklı oldukları grevi başlatırlar. Film 2006 Mayıs’ında 1. Uluslararası Film Festivali‘nde de gösterilmiştir. Ayrıca film müziklerini de Cem Karaca ve Cahit Berkay icra etmiştir.

isci – emekci konseptli 25 yerli film7

8. Endişe (1974)

Makineleşmenin başladığı dönemlerde kırsal kesimde yaşayan ağa tarafından sömürülen köylülerin yaşadığı sıkıntıları konu alır. Töre olayları ise filmin diğer temasıdır. Film 1975 yılında düzenlenen 12. Altın Portakal Film Festivali‘nde en iyi film ödülünü almıştır.

isci – emekci konseptli 25 yerli film8

 

9. Kara sevdalı bulut (1991)

Muammer Özer’in  yazıp yönettiği, askeri darbe sonrası parçalanan bir aileyi konu alan yasaklı filmi. Yakılan kitaplar, bir gece evinden alıp götürülen, işkence gördükten sonra geri bırakılan bir anne, en büyük derdi “acaba tecavüz de etmişler midir?” olan baba, en çok sevdiği masal “sevdalı bulut” olan küçük kız çocuğu…

isci – emekci konseptli 25 yerli film910. Bitmeyen yol (1967)

isci – emekci konseptli 25 yerli film10Göçün yolları tıkadığı ve işsizliğin kol gezdiği 1960ların Türkiye’sinde, altı taşralı arkadaşın ekmek parası kazanma uğruna büyük bir direnişle sürüp giden yaşam kavgalarını konu ediniyor film.

Oğlunu okutabilmek için direnen Anadolulu kadın, bir göz odada üst üste yatan köylü aile, kum deposundaki işçiler çarpıcı görüntülerle veriliyor.

 

 

11. Duvar (1983)

Yönetimi ve senaryosu Yılmaz Güney‘e ait 1983 yapımı, Cannes‘da büyük ödülü alan Yol‘dan sonraki ilk, yaşamındaki ise son filmidir. 1976‘da Ankara Merkez Cezaevi ve Tutukevi‘nde, Yılmaz Güney’in de tanıklık ettiği, çocuklar koğuşunda çıkan ve tüm cezaevine yayılan bir isyan konu edilmiştir.

isci – emekci konseptli 25 yerli film11

12. Kızgın delikanlı (1964)

isci – emekci konseptli 25 yerli film12Babasından kalan toprakları yakınları tarafından yağmalanan, Amerikada yaptığı Ziraat Mühendisliği tahsilini yarıda bırakarak, hakkını aramaya gelen Murat’ın, avukat Sevil ile birlikte verdiği mücadele öyküsü anlatılmaktadır.

13. Şehirdeki yabancı (1962)

İngiltere’den Zonguldak’a dönüş yapan mühendis Aydın’ın maden ocağında işçilerin haklarını savunan mücadelesini anlatan film, gerçekçi akımın bir temsilcisidir.

isci – emekci konseptli 25 yerli film13

14. Yiğit yaralı olur (1966)

Film, İstanbul’un yoksul bir mahallesi ve evlenme hazırlığında iki işçinin öyküsünü konu edinir.

isci – emekci konseptli 25 yerli film14

15. Toprağın kanı (1966)

Filmde, bir petrol bölgesinde makina – insan çelişkileri ve sorunları dile getiriliyor. Toprağın Kanı, 1966 yılında Antalya Film Festivali‘nde en başarılı üçüncü film seçilmiştir.

isci – emekci konseptli 25 yerli film15

16. Düşman (1980)

isci – emekci konseptli 25 yerli film16Filmin geneli, hem maddi imkânsızlıkların hem de maddiyatçılığın, sosyal hayat, insan ilişkileri ve genel anlamda da insanların hayata bakışı üzerindeki olumsuz etkilerini farklı örneklerle yansıtır.

Çanakkale’de geçen film, geçim sıkıntısı çeken insanların çaresizliklerine odaklanırken, fuhuş, sermaye düşmanlığı ve gayrimüslimlerin yaşadığı hayatlara da değinmektedir.

 

17. Ayrılan yollar (1962)

Anadolu‘da bir şantiyede çalışan üç kardeşin öyküsünü anlatan filmin senaristliği Vedat Türkali, yönetmenliğini ise Ertem Göreç yapmıştır.

AYRILAN YOLLAR

18.Umut (1970)

isci – emekci konseptli 25 yerli film18Filmin, senaristliğini, yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu Yılmaz Güney yapmıştır.  Filmde, atının araba çarpması sonucu ölmesi ve geçimini bu ata bağlamış olan meçhul bir definenin peşinden koşan faytoncunun öyküsü anlatılmaktadır. Film, Türkiye sinemasında bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Sonraki yıllarda, özellikle Yılmaz Güney tarafından peş peşe çevrilecek siyasal filmlerin öncüsüdür.

19. Güneşli bataklık (1978)

isci – emekci konseptli 25 yerli film19Süreyya Duru‘dan 80 öncesinin karışık bir hikâyesini anlatan film, fabrikada çalışan iki sevgilinin öyküsünün yanında, fabrikalar için patron rekabetleri, kirli ihaleler, sendika hareketleri, grev kırıcılar gibi konulara da değinmektedir.

 

20. Kanal (1979)

isci – emekci konseptli 25 yerli film20Sömürülen, topraksız ya da az topraklı köylülerin ağa düzenine karşı verdikleri savaşı konu ediniyor film.

 

 

21. Hudutların kanunu (1966)

Sınır boylarında kaçakçılık yapan Hıdır’ın hikâyesini anlatan film Siverek’te çekilmiştir. Lütfi Akad’ın ilk toplumsal gerçekçi filmlerinden biri olan Hudutların Kanunu, Yılmaz Güney‘in eserinden sinemaya uyarlanmış ve başrolünü de Yılmaz Güney’in oynadığı bir film olmuştur.

22. Gelin (1973)

Lütfi Akad‘ın, Türkiye‘de göç sorununu ele aldığı ünlü Gelin – Düğün – Diyet üçlemesinin ilk filmidir. Filmde, daha iyi yaşam koşulları için Anadolu‘dan İstanbul‘a gelen kalabalık bir ailenin, bu büyük kentin yaşam pratiği karşısında eski değerlerini yitirip çözülmesi anlatılır.

isci – emekci konseptli 25 yerli film22

23. Düğün (1973)

Urfa‘dan İstanbul‘a göçen altı kişilik bir ailenin büyük kentte tutunabilmek için verdikleri ekonomik savaşın öyküsü anlatılmaktadır.

isci – emekci konseptli 25 yerli film23

24. Diyet (1975)

Lütfi Akad‘ın, Türkiyede göç sorununu ele aldığı ünlü Gelin-Düğün-Diyet  üçlemesinin üçüncü ve son filmidir. Ünlü kılıç ustası Koca Ali bir iftira sonucu kadı tarafından işlemediği hırsızlığın diyeti olarak kolu kesilmekle hükümlenmesi üzerine gelişen olayları konu edinir.

25. 100 bin kişiydiler (2009)

Metin Kaya’nın yönetmenliğini yaptığı ve Zonguldak 1990-91 grevi ile Ankara yürüyüşünü konu alan belgesel film, 46. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi ilk belgesel ödülünü almıştır.

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...
Sevcan Karadağ
Sevcan Karadağ
Vegan Sosyalist

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol