Işıklar bayramı geldi. Kendi içinde birçok kural ve kaidesi olsa da konuyu biraz daha farklı ele almaya gayret ettik.

Hanuka Bayramı, İbrani takvimine göre Kislev ayının 25’inde başlar ve sekiz gün sürer. Işıklar ve Tanrı’ya yeniden adanma bayramı olarak kutlanır. Hanuka, İbranice’de adama veya kutsama anlamına gelir. Işıklar bayramı olarak da bilinen Hanuka bayramının ne zaman kutlanacağı her yıl değişiyor. Hanuka bu yıl 2 Aralık 2018 – 10 Aralık 2018 tarihleri arasına denk geliyor. 

Kadim Bilgiler, bu dünya üzerinde kullanılan bütün sembolizmin kişiyle yaradan arasındaki ilişkileri anlattığını söyler. Ne demektir şimdi bu? Bu kişinin dışında bir ondan başka bir şey olmadığıdır. Peki bu olanlar nedir diye sorabilirsiniz, dışınızdaki şeylerde sizin maneviyattaki koşullarınızdır.

Rabaş Hanukayla ilgili şöyle der “Uyanış Hanuka mumudur“. Maneviyatta kişi kendi mantığıyla hareket ettiğinde ilerleyemez, üst realite ile form eşitliğinde gelemez. Kadim bilgilerde buna ihsan etme kaplarının verilmesi olarak adlandırılır ki Hanuka Bayramının bir anlamı da budur.

Egomuzu, kendimiz için alma arzusunu, kendimizi sevmeye dayalı olan eylemlerimizi yenmek ve verebilmek için gerekli olan koşula gelebilmek adına ışıklar bayramının bu enerjisinden yardım alabiliriz. Kişi, kendi egosunun derinliklerini ve komşusunu kendisi gibi sevemediğini fark ettiğinde, ne yapacağım ben bu ego ile diyerek çalışmaya gelir. Ego psikolojik, benliksel bir tanımdan fazlasıdır ve maddeyi deneyimlememizi sağlayan hareket ettirici bir güçtür aynı zamanda. Ego değişik enerjileri kullanır bu hareketi sağlamak için.

Yapamadığınızı fark ettiğinizde, bir koşuldan diğerine gitmek ve kendinizle üst realite arasındaki boşluğu kapatmak için bir şeyler yaptığınızda fark ediyorsunuz egonun koşullarını. Bu iyi ve kötüden bağımsız bir hâl. Kalpteki noktası uyanmayanlar için rahatsız edici bir hal de değil şu anda. Bizim konuştuğumuz kalpteki noktası uyanmışlar ve hayatında tatmin olmayanlar, mutsuzluğun içinde olanlar. Bu mutsuzlukta kişinin içinde olduğu bir basamak, bir koşul. Bu koşulları ve basamakları üst realite sizi “doğru” harekete getirmek için kullanıyor.

Bu anlatımdaki detayları ve daha derin bilgileri almak için Rabaş’ın mektupları ve şemati kitabı da incelenebilir. Kendini bilme yolunda olanlar için hanuka ışıklardır. Kabın içinde yanan yağ ne olabilir acaba?