Okuma süresi: < 1 dakika

Moda sektörünün önde gelen şirketlerinden Donna Karan‘daki işini bırakıp Bali’nin doğasına adım atan Elora Hardy, sürdürülebilir mimari alanında çalışmalar başlatarak özlemi içinde olduğu doğaya yeniden ayak basıyor ve bambu evler inşa ediyor.

Bali’nin Yeşil Köy‘ünü daha önce duymuş olabilirsiniz. İzleyeceğiniz kısa video ile köyün gerçekten hayata geçtiğini görebilirsiniz. Videoda, tropikal yağmur ormanlarında büyüleyici evler tasarlamak için New York’ta Donna Karan için çalıştığı işini bırakan Elora Hardy yer alıyor.

 

Binalar birkaç duvar ve penceresi olacak şekilde tasarlanıyor ve yapımında hem estetik anlamda güzel hem de çok amaçlı ve doğa dostu bambudan yapılıyorlar. Hardy, bambuyu zeminlerden kirişlere, içerideki mobilyalardan korkuluklara kadar her şeyde kullanıyor. Ayrıca bambu, üç yılda olgunlaşan ve köküne zarar vermeden hasat edilen bir bitki olmasıyla bu tarz mimari işlerde oldukça kullanışlı.

Hardy, bambu evin sanki etrafınızda büyüyormuş gibi hissettirdiğini söylüyor ve ekliyor: “Direnmeye karar verdik, bunu gerçekten iyi hissettiğimiz malzemelerden yapacağız.”

 

Tasarladığı ağaç evleri inşa etmek fikriyle, çocukluğunu geçirdiği adaya 2009 yılında hayallerine ulaşmak için yerleşen Hardy, takı tasarımcısı olan babası John Hardy’nin eseri Bali’nin ünlü “Yeşil Okul”undan (Uluslararası ve Balili öğrencilerden oluşan özel bir okul) etkilenmiş.

Elora Hardy 4

Nilüfer çiçeği şeklindeki muhteşem evi görmek için sadece videonun sonunu bekleyin (Türkçe altyazılıdır):

Kaynak: Peaceful Warriors