Ana SayfaEkolojiİklim & Suİskoç devleti kendini dünyadaki ilk "Hydro Nation" yani "Su Ulusu" olmaya adadığını...

İskoç devleti kendini dünyadaki ilk “Hydro Nation” yani “Su Ulusu” olmaya adadığını açıkladı

-

İskoçya tatlı su kaynakları açısından çok zengin bir ülke. Avrupa’nın en yağışlı bölgesi olmakla birlikte dünyanın en kaliteli ve zengin su kaynaklarına sahip. Gölleri, nehirleri ve yeraltı rezervlerinin sağladığı su, İskoçya’nın milli zenginliği olarak görülüyor. İskoçlar suyun yaşamsal öneminin ve bu olmazsa olmaz kaynağın dünyada tükenmekte olduğunun farkında.iskocya

İşte bu yüzden İskoç devleti Ağustos 2014’te ilk Yıllık Su Ulusu Raporu’nu yayınladı. İskoçya dünyadaki ilk “Su Ulusu” olmak istiyor, tüm dünyada su yönetimi konusunda bir lider olmayı amaçlıyor. Suyun kendisinin zaten tüm insanlar ve canlılar için yaşamsal bir önemi var; su olmazsa hayat da olmaz. Bunun yanı sıra su; tarım, endüstri, turizm, enerji, gıda ve içecek gibi tüm sektörlerde çok önemli bir girdi olarak kullanılıyor. Yani insanlar ve doğa için zaruri olan bu doğal kaynak ekonominin de bel kemiğini oluşturuyor.

Su yönetimi alanında lider olabilmek için İskoçya’nın öncelikli vizyonu su kaynaklarının en verimli şekilde ve sürdürülebilir olarak kullanıldığından emin olmak. Sürekli su yönetimi konusunda araştırma yapmak ve yeni teknolojiler üretmek.

Ayrıca uzmanlık alanları olan su konusunda tüm dünyaya yardım etmek istiyorlar; bilgi ve teknolojilerini daha az gelişmiş ülkelerde kullanarak o ülkelerde de suyun doğru kullanılmasını desteklemek istiyorlar. Bunun için birkaç Afrika ülkesinde çalışmalara başladılar bile.

Diğer ülkelere sürdürebilir olmanın hem ekonomik hem çevresel katkısı olduğunu göstermek ve örnek olmak istiyorlar. Çünkü İskoç devleti “Biz su bolluğu içindeyiz ve çeşmeyi açınca gürül gürül sular akıyor diye suyu bilinçsizce harcayamayız” diyor. Hatta su açısından zengin kaynaklara sahip olmasının büyük sorumluluk getirdiğinin farkında.

loch-achray

İskoçya da 30 binin üzerinde tatlı su gölü var.

Dünyada hâlâ birçok insan temiz içme suyuna ulaşamıyor, birçok Afrikalı kadın bulanık kuyulardan çektikleri suları kilometrelerce uzaktaki evlerine sırtlarında taşıyarak ulaştırıyor, birçok insan hayatını kirli su kullanımından ve su yoluyla bulaşan hastalıklardan dolayı kaybediyor. Azalan su kaynaklarının tüm dünyanın sorunu olduğu aşikar. İskoç devleti bunun bilincine vardı ve su kaynaklarını koruyup gelecek nesillere de kaliteli ve yeterli su bırakabilmek adına kollarını sıvadı.

loch-lomond

Bu sorunun şimdiden farkına varıp önlem alan ve sürdürülebilir ekonomiler yaratan ülkeler geleceğin kazananı olacak. Tüm dünya bu konuda hep birlikte önlem almazsa maalesef tüm insanlık ve diğer canlıların gelecek nesilleri kaybedecek. Önlem alınmazsa belki de dünya artık petrol savaşlarına değil su savaşlarına şahitlik edecek.

KaynakScottish Natural Heritage, The Scottish Government

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
Cemre Dalkılınç
Cemre Dalkılınç
Hayvanları, bitkileri, sanatı, müziği, edebiyatı, sinemayı ve insanları seven, Dünyayı gezerek tanımak isteyen bir genç. Glasgow Üniversitesi Ekonomi ve İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Strathclyde Üniversitesi'nde çevre ve sürdürebilirlik üzerine master yaptı. Sürekli öğrenmek ve bildiklerini paylaşmak onu çok mutlu eder.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol