Okuma süresi: 3 dakika

Amerika’nın göçmenler ülkesi veya farklı kültürlerin eritildiği bir pota olduğunu sıklıkla duyarız. İnsanların yeni dünyaya, çeşitli özgürlük hayalleriyle koştukları yada kaçtıkları da bilinenler arasında. Ancak o yıllarda göç edenlerin özgün hallerinin fotoğraflanması ve bizim bugün onları görebilme imkânına sahip olmamız bambaşka bir bilinç ve anlayış veriyor.

Şaşırtıcı güzellikteki fotoğraflar Ellis Adası’na 20’nci yüzyılın başlarında gelmiş olan insanlardan bazılarını yerel giysileri içinde sergilemektedir. Bu fotoğraflar, Ellis Adası’nda, 1892’den 1925’e kadar kayıt memuru olarak çalışmış Augustus Sherman tarafından çekilmiştir. Fotoğraflar gümrükten yerel giysileri içinde geçen insanların fotoğraflarıdır.

Ellis Adası, New York City şehrinin Hudson nehri ağzında yer alan bir adadır ve günümüzde online olarak da kullanılabilir olan çok geniş kapsamlı bir göçmenler kaydı yer almaktadır. 1 Ocak 1892’den 1954’e kadar yeni ülkeye girenleri kayıt altına almış ve günümüzde modern Amerikalıların yüzde 40’ının aile geçmişlerini, nerden geldiklerini ve atalarının izini sürebilecekleri modern bir müzeye sahiptir. Amerikalı üreten fabrika diyebileceğimiz bu ada 12 bin göçmenin giriş yapıp taramalara tabi tutulduğu kabul ya da reddedildiği yerdir.

Adanın tarihinde, mutlu olmayan anlar da gizlidir ne yazık ki; mesela ada yıllarca ırkçılık ve etnik bölünmelere şahit olmuştur. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra binlerce süpheli “garip radikaller” adı altında bu adada alıkonulmuş ve 1920’lerden itibaren de belli ülkelerden gelenler ya da bazı etnik kimliktekiler, Güney ve Doğu Avrupalılar gibi, geri çevrilmiş. Zihinsel ve fiziksel engelliler, okuma yazması olmayanlar ve ebeveyni olmayan çocuklar kabul edilmemiştir.

Aşağıda biletsiz yolculuk yapmış olan genç bir Alman görülmekte :

A-German-stowaway

Hollanda’dan çoçuklar

Dutch-children

Ulusal giysileri içinde bir Yunan askeri

Greek-soldier

Rus Kazaklarından, Rusya İmparatorluğundan bir erkek, ancak bu fotograftaki giysinin Gürcü binicilere özgü olduğu belirtilmiştir daha sonra.

Russian-Cossacks

Cezayirli bir adam

Algerian-man

Güney Almanya’dan bir Bavyeralı

Bavarian-man

Arnavutluktan bir asker

Albanian-soldier

Danimarkalı bir erkek

Danish-man

Fransa kolonisi Karaip adalarından Guadolüplü bir kadın

Guadeloupean-woman

Genç Hintli bir erkek

Hindu-boy

Ulusal giysileri içinde birçok İtalyan kadın

Italian-womanItalian-woman2

Norveçli bir kadın

Norwegian-woman

Romanyalı erkekler

Romanian-piperRomanian-shepherd

Avusturya ve Macaristan İmparatorluğu altındaki azınlıklardan olan Doğu Slav kökenli bir Ruthenia kadını

Ruthenian-woman

Slovakyalı kadınlar

Slovak-woman-and-childSlovakian-women

Kaynak: Washington Post