İspanyollar çılgın ama Las Fallas Festivali söz konusu olunca daha da çılgınlar!

Bir Las Fallas (Las Fayyas diye okunur) daha geride kaldı. Şimdiden önümüzdeki yıl için hazırlıklara başladıklarına eminim. İspanya’nın Valencia şehrinde her yıl 1-20 Mart tarihleri arasında kutlanan Las Fallas Festivali, aynı zamanda birçok etkinliğe ev sahipliği yapılıyor. Festivalin asıl amacı sayıları 800’e kadar ulaşan, uzun uğraşlar sonucu yapılan ve “falla” denilen bol hiciv, politik ve sosyal eleştiriler barındıran dev maketler tasarlamak ve bunları sokak aralarında sergilemek. Falla’ların büyüklüğü ayrılan bütçenin durumuna göre değişiyor; zira yapımı yüz binlerce euro’yu bulanları var.

Falla’lar festivalin son haftasında sergilenmeye başlanıyor. Büyük Fallalar’ın yanı sıra bir de çocuklar için yapılan ve “el ninot” denilen küçük Falla’lar var. Yazının başlarında da değindiğimiz gibi, Falla’lar genelde siyasi ve kültürel eleştirel yaklaşımlar içeriyor ve bu kadar emeğin bir karşılığı olarak içlerinden bir birinci seçiliyor. Festivalin en renkli günleri 15-19 Mart tarihleri arası. Şehir, tam anlamıyla bir şenlik havasına bürünüyor. Sokaklarda “churros ve buñuelos” denilen tatlılar satılıyor, ana caddeler trafiğe kapatılıyor. “La ofrenda” denilen geçit töreni bandolar eşliğinde, Valensiyalılar tarafından yerel kıyafetler giyilerek yapılıyor. Kadınlara “fallera”, erkeklere “fallero” deniliyor. 

Peki, sonunda ne oluyor?

19 Mart gecesi büyük emeklerle yapılan dev maketler “la cremà” denilen törenle yakılıyor, inanılır gibi değil! Bu büyük festivalin ertesi sabahı ise önceki geceden ya da günlerden eser kalmıyor; her yer tertemiz ve şehre tam bir sakinlik hâkim oluyor.

Las-Fallas-4

Festivalin geleneği nedir?

Özetle baharın gelişi kutlanıyor. Önceleri baharın gelişini kutlamak için eski mobilyalar, eşyalar yakılırmış ancak zaman ilerledikçe yerini dev maketlere ve onunla birlikte bir dizi etkinliği olan bir festivale bırakmış. Las Fallas bazı yerliler tarafından, gürültü ve kalabalık nedeniyle sadece şehirden kaçmak için bir bahane olarak görülse de hâlâ popülerliğini koruyan, şehre birçok turist çeken, çoğunluğun iple çektiği bir festival olarak kutlanmaya devam ediyor.