Okuma süresi: < 1 dakika

Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından 2015 yılında çekimlerine başlanan ve 2016 yılının Şubat ayında tamamlanan Antakya’nın medeniyet tarihini konu edinen İnsanları İnsanlığa Çağıranlar adlı belgesel filmin Temmuz 2016’da İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Portobello Film Festivali’ne katılacağı açıklandı.

Antakya’da var olan inançların insancıl çağrıları ve bu çağrılar üzerine Antakya’da kurulan medeniyet ve barış atmosferini konu edinen filmin, Antakya’da yaşayan Hıristiyanlık, Müslümanlık, Musevilik inançlarının insancıl ilkelerini inanç önderlerinin ağzından dile getirdiği, Antakya’da var olan barış ve medeniyet ortamının saygı ve birlikte yaşama kültürü üzerinde yükseldiğini vurguladığı belirtildi.

Antakya Rum Ortodoks Kilisesi, Altınözü Kaddis Marcircos Kilisesi, Antakya Musevi Havrası, Ehlibeyt Dayanışma Vakfı, Antakya Müftülüğü, Habib Neccar Camii, St. Simon Manastırı, Vakıflı Ermeni Kilisesi gibi mekanlarda yapılan çekimlerde ve yapım sonrası işlemlerde Emel Koç, Mehmet Açıkgöz, Yusuf Sağlamoğlu, Ömer Sağlamoğlu, Semra Odabaşı, Sakib Durmaz, Mustafa Eniç’ten oluşan teknik ekip ve 15 kişilik araştırma ekibinin görev aldığı bildirildi.

Antakya tarihinin ve Antakya’daki barış ortamının temellerinin de anlatıldığı filmde Antakya halkının çeşitli unsurlarla birlikte yaşamayı nasıl başardıklarının, barışı nasıl koruduklarının da yer aldığı belirtildi. Prof. Dr. Sedat Cereci’nin önceki yıllarda da çektiği belgesel filmlerle beş kez katıldığı Londra Portobello Film Festivali’nin, Avrupa’nın saygın film etkinlikleri arasında yer aldığı, festivalde özellikle özgün ve kültürel konuları içeren yapımların gösterildiği dile getirildi.