İstanbul denince akla gelenlerden biri, şüphesiz ve ne yazık ki, dert dolu trafiği. İstanbul’da kiminin günde iki-iki buçuk saati trafikte geçiyor. Bazıları vakit geçirmek için müzik dinliyor, bazıları oyun oynuyor, bazıları ise kitap okuyor. İstanbul’da bir otobüs veya metrobüs yolculuğu süresi İETT verilerine göre yaklaşık 32 dakika. İşine, okuluna tek vasıta ile ulaşanlar için bu süre cazip gelse de İstanbulluların çoğunluğu için böyle bir durumdan pek söz edilemiyor. Başka bir araştırmaya göre ise İstanbul’da yaşayanlar günlerinin yaklaşık 100 dakikasını yolda geçiriyor. Bu da günde en az 30 sayfa okunabileceği anlamına geliyor.

André Malraux - Umut
André Malraux – Umut

İstanbul Okurken adlı proje de İstanbul toplu taşımasında kitap okuyan kişileri fotoğraflayarak toplu taşımada okumayı heveslendirmeyi ve “okumaya zaman yok” diyen kesime zamanın insanın inisiyatifinde bulunduğunu hatırlatmayı amaçlıyor.

Üç kişiden oluşan İstanbul Okurken ekibi izin konusunda hayli hassas. Otobüste, metrobüste, vapurda ve diğer ulaşım araçlarında kitap okuyan insanlardan izinlerini alıp onları fotoğraflayan ekip, okudukları kitapların isimlerini de belirterek sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlar. Böylece girilen fotoğraflarla birlikte İstanbul’un ne okuduğunu da takip etme şansınız doğuyor.

İstanbul’un ne okuduğunu görmek ve proje ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, İstanbul Okurken’i internet sitesi üzerinden ziyaret edebilirsiniz. Belki İstanbul trafiğinde karşınıza çıktıklarında onlara poz bile verebilirsiniz!

Şirazlı Sadi - Bostan
Şirazlı Sadi – Bostan
Füruzan - Parasız Yatılı
Füruzan – Parasız Yatılı
Cliff Conner - Halkın Bilim Tarihi
Cliff Conner – Halkın Bilim Tarihi
Gülnur Acar Savran - Beden Emek Tarih
Gülnur Acar Savran – Beden Emek Tarih
Şirazlı Sadi - Bostan
Stuart Woods – Soluk Soluğa
Jack Kerouac - Yolda
Jack Kerouac – Yolda

Kaynak: İstanbul Okurken, Sanatatak, Radikal