Okuma süresi: < 1 dakika

Türkiye’de cinsiyetçilikle mücadele eden Erktolia, Renault’un yeni reklamında kullandığı “ofsayttan anlamayan kız arkadaş” kalıbına tepki gösterdi.

Erktolia, Renault’un kampanyasında kullandığı cinsiyetçi ‘ofsayttan anlamayan kız arkadaş’ klişesine dair imza kampanyası başlattı. Başlatılan imza kampanyasıyla Renault’tan reklamı kaldırmalarını ve kadınlara açıklamada bulunmalarını talep etti.

Renault markası, araba fiyatlarına ilişkin indirim kampanyasını “Kız arkadaşınıza ofsaytı açıklasanız bu kadar mutlu olmazdınız” sloganı ile duyurdu. Araba fiyatlarındaki indirim kampanyasının müjdelendiği reklam ilanında “ofsayt kurallarını anlamayan kadın” kalıp yargısının kullanılmasına dair Erktolia imza kampanyası başlattı.

Renault'un cinsiyetçi reklamına tepkiler artıyor

Hem kadınları aşağılıyor hem cinsiyetçi!

Sosyal medyada başlattıkları imza kampanyasıyla insanları harekete geçirmeye çalışan Erktolia, yayınladıkları metinde “ofsayt kurallarını anlamayan kadın” kalıp yargısının hem kadınları aşağıladığını hem de cinsiyetçi kalıpları yeniden ürettiğini ifade etti. Metinde spor ve teknoloji gibi alanların bir cinsiyete atfedilerek sadece “erkeklere özgü” gibi gösterildiğini ve bunun da bir üstünlük gibi sunulduğuna vurgu yapıldı.

İmza kampanyasına katılım hızla artarken, Renault’tan bir cevap bekleniyor. Reklam afişinin kaldırılmasını isteyen bireyler, şirket yetkililerini kadınlara açıklama yapmaya çağırdı.

İmza kampanyasını desteklemek için buraya tıklayınız.