Okuma süresi: 2 dakika

Bir süredir yemekhanelerinde ortak yemeklere bile katılan et suyu/bulyon/tereyağı benzeri hayvansal içerikli besinlerden dolayı vejetaryen öğünlerin çok az, vegan besinlerinse neredeyse hiç çıkmamasından şikayetçi olan ve Change.org’da ‘İstanbul Üniversitesi yemekhanesine vegan menü eklensin’ imza kampanyası başlatarak uzun bir süre vejetaryen/vegan yemek hakları için ısrarla mücadele veren İstanbul Üniversitesi öğrencileri sonunda başarıya ulaştı.

Öğrenciler, “Vegan/vejetaryen öğrencilerin de tercihlerine uygun beslenme hakkı vardır ve üniversitemizin, vegan/vejetaryen öğrenciler, akademisyenler ve okul çalışanlarına uygun yemek sağlanması gerekmektedir” diyerek başlattıkları kampanyayla yüzlerce üniversiteliye ve akademisyene ulaşmış, sosyal medya üzerinden ve fakültelerinde açtıkları standlarla imza toplamış, rektör vekilleriyle iletişime geçmiş, yemekhane toplantılarına katılmışlardı. Bu uzun süreç içerisinde, kararlıkta ısrarcı olan öğrenciler boş durmuyor, 1 yıldan bu yana pek çok kez okul kampüslerinde “Bombalara Karşı Sofralar” etkinlikleri düzenliyor, bu etkinlik adı altında katılımcıların ortak dayanışmasıyla vegan yemekler pişiriyor ve bunu katılan herkesin ücretsiz yiyip-içimini sağlıyordu. Şubat ayı itibarıyla rektörlerinden gelecek ay vegan menü koyulacağının haberini de alan öğrenciler, merakla son gelişmeleri takip ediyorlardı. Haklarına kavuşan öğrenci, akademisyen ve çalışanlar bugünden itibaren çıkan menüyle yaşam tarzlarına uygun bir şekilde beslenebilecek.

Bombalara Karşı Sofralar 2
Okuldaki öğrenciler “Bombalara Karşı Sofralar” ile son 1 yıl içerisinde pek çok kez yemek etkinliği düzenlemişti. (Görsel Kaynağı: Agos)

Bu süreci kampanyayı başlatan Yunus Emre Özdiyar şöyle anlatıyor:

 
Change.org’da bir imza kampanyası başlattım. Ulaşabildiğim herkese bu imza kampanyasını yönlendirdim. Ardından Rektör Vekili’ne bir mail gönderip durumdan haberdar ettim. Talebimi ve o zamana kadar imza kampanyasına destek verenlerin sayısını kendisine ulaştırdım. Rektör Vekili beni Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığ’ının müdürüne yönlendirdi, onunla da konuştum o da yemekhane müdürüne yönlendirdi. Ben de gidip onlarla konuştum. Yemeklerde nelerin olup olmayacağını anlattım, bu kadar kişi internetten destekliyor diye söyledim. Gıda mühendisi ve aşçı da bunları yapabileceklerini söyledi. Neyin ne olması gerektiğini tam bilmiyorlardı ancak öğrendiklerini umuyorum. Gelecek hafta yapacaklarını söylediler ancak aradan 3 hafta geçti. Ben de hep gelişme var mı diye söylenirken bugün vegan menü haberini aldık.” (Kaynak: Yeşilist)

İÜ Beyazıt Kampüsü’ndeki Turan Emeksiz Yemekhanesi’nde öğlen ve akşam olmak üzere bütün hafta çıkacak olan menü için hafta sonu talebe göre devam etme ya da durma kararı alınacak. Öğrenciler vegan/vejetaryen olan olmayan herkesi menünün devamlılığı ve emeklerinin karşılığı için yemekhanelerine davet ediyor, desteklerini beklediklerini söylüyorlar.